EmekGüncel

İzmir’de ”Sürgünler Geri Alınsın!” eylemiyle dayanışma

BTS İzmir Şubesi'nin 3. haftasında, Alsancak Gar önünde sürgünlerin geri alınması talebiyle Partizan, SMF, ESP, BDSP, TÖP gibi devrimci ileri güçlerin de dayanışmasıyla gerçekleştirildi.

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İzmir Şubesinin 3. haftasında, Alsancak Gar önünde sürgülerin geri alınması talebiyle yapılan eyleme Partizan, ESP, SMF, BDSP, TÖP gibi  devrimci ilerisi güçlerde katılarak dayanışma içinde olacaklarını dile getirdi.

TCDD Genel Müdürlüğü yönetimi tarafından, Sendikanın İzmir Şube yöneticileri ve İşyeri Temsilcilerinin sürgün edilmesi üzerine, İzmir Şubesi tarafından sürgün kararı geri alınıncaya kadar eylem yapılması kararı üzerine,  bugün (25 Ocak 2021) saat 16.30’da Alsancak Gar önünde basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada, “AKP, iktidara geldiği günden bugüne kadar geçen 18 yıllık süreçte, belediyelerden birçok kişiyi TCDD yönetim kadrolarına atamıştır. Böylelikle TCDD gibi köklü bir kuruluş; kurumdan olmayan, hiçbir ehlilikleri bulunmayan, demiryollarından anlamayan ve partizanca davranan siyasi ellerin insafına terk edilmiştir. Ve bundandır ki, 18 yıllık bu süreçte; yüzlerce insanımızın ölmesine neden olan KATLİAM da denilebilecek olan birçok kaza yaşandı ve TCDD artık bu acı olaylarla  ve sürgünlerle anılır oldu!

Artık o kadar ki mahkemeler kurumdan savunma almaya bile gerek duymuyor. Genel Sekreterimiz İsmail ÖZDEMİR ‘in Ankara’dan Sivas’a sürgün edilmesi işlemi  22.01.2021 tarihinde İdare Mahkemesi tarafından kurumdan savunma alınmasına dahi gerek duyulmadan durdurulmuştur. Ancak biz biliyoruz ki Genel Sekreterimiz, kindarca hareket eden AKP’nin bürokratları tarafından tıpkı Ünal KARADAĞ arkadaşımız gibi  mahkeme kararına rağmen hukuk tanınmayarak yine sürgüne gönderilecektir1 şeklinde sürgünlere tepki gösterildi.

Açıklamada, “TCDD  Mahkeme kararına rağmen  temsilcimiz Ünal KARADAĞ’ın  tekrardan Malatyaya sürgün edilmesinin sebebini, ortada hiçbir soruşturma ve ceza dahi yokken YK üyemiz Nurhan KARADAĞ’ın niyet okunarak sürgün edilmesinin gerçek nedenlerini açıklamalıdır” diyerek çağrı yapıldı.

Yapılan açıklamada,

Buradan Genel Sekreterimiz İsmail ÖZDEMİR’ in Sivas’a sürgün edilmesinden, Genel Kadın Sekreterimiz  Begüm ÖZYÖNÜM’ ün işyerinde amirlerce mobinge maruz kalmasına seyirci kalan ve hakkında birçok soruşturma açarak baskı uygulayan TCDD Taşımacılık A.Ş.  yönetimini; Şube Sekreterimiz  Mehdi SEYHAN’ ın Kars’a, Şube Kadın Sekreterimiz Nurhan KARADAĞ’ın Malatya’ya, Sendika İşyeri Temsilcilerimiz Bülent ÇUHADAR ve Ünal KARADAĞ’ ın Malatya’ya sürgün edilmesinden sorumlu TCDD Genel Müdürlüğü yöneticilerini, Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim DAMATOĞLU’ nu sürgüne gönderen  PTT Genel Müdürlüğünü ve tüm bunlara izin veren Ulaştırma Bakanlığına seslenerek soruyoruz;

Sendikal örgütlenme ve ifade özgürlüğünü önemseyen, baskılara ayrımcılığa karşı  demokratik tepkilerini gösteren üye ve yöneticilerimizin son derece keyfi gerekçelerle sürgün edilmesi, çeşitli cezalar önerilmesi hatta hukuk dışı bir şekilde görevden alınmak istenmesi hangi “ileri demokrasi” anlayışına, hangi adalete, hangi hukuka sığmaktadır?

KESK Bileşenleri yönetici ve temsilcilerine karşı yürütülen sürgün kararlarını geri almaya, sendikamız üye ve yöneticilerine yönelik baskıya son vermeye ve aklı-selim bir şekilde yasa ve yönetmeliklere uygun davranmaya davet ediyoruz.” denildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu