Güncel

Şirnex katliamı kınandı!

H. Merkezi: Şirnex’te 18 Ağustos 1992 tarihinde TC ordusunun iki gün boyunca her türlü ağır silahlarını kullanarak kente saldırması sonucu yüzlerce ev, havan ve top atışları ile yıkılarak 54 kişi katledilmişti. Katliam 18 Ağustos günü, 21. yıldönümünde Şirnex merkezde düzenlenen bir yürüyüşle kınandı. Yürüyüşte katliamın sorumlularından hesap sorulması istendi.

Aralarında belediye başkanı, İHD ve BDP yöneticilerinin de olduğu kitle katliamda yaşamını yitiren 54 kişinin isminin yazılı olduğu pankartla yürüyüşe geçti. Yürüyüşte sık sık “Şırnak uyuma, şehidine sahip çık” ve “İntikam” sloganları atıldı. Gerçekleşen yürüyüşün ardından kitle saygı duruşunda bulundu ve basın açıklaması yapıldı.

 

“Sorumlular yargılansın”

Yapılan açıklamada; katliamla ilgili olarak dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in kamuoyunu kandırmak için “PKK Şırnak’ı bastı” yönünde demeçler verdiği, yaşanan katliam sonrası Şirnex’ın tamamen terk edildiği, binlerce insanın diğer illere göç ederek sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldığı belirtildi.

Açıklamada “Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Bakan Orhan Kilercioğlu, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, dönemin askeri yetkilileri ve OHAL Valisi Ünal Erkan yargılanmalı ve halk önünde hesap vermelidirler” denildi.

Açıklamanın ardından katliam oturma eylemi ile kınandı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu