Emek

Şişe cam işçileri eylemde

H.Merkezi: Şişecam’a bağlı Anadolu Cam Sanayi Topkapı Fabrikası’nın 31 Aralık 2012’de kapatılacağını öğrenen işçiler, protesto eylemi yaptı.

Davutpaşa Metro istasyonunda toplanan yaklaşık 400 işçi, “Şişecam şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganı attı. Eyleme işçilerin aileleri de katıldı. İşçilerin çocukları, “Babamın ekmeğine dokunma” ve “Babama iş, bana gelecek” yazılı dövizler taşıdı.

Kristal-İş İstanbul Şube Başkanı Mürsel Kılınç, yaptığı açıklamada, “Şişecam yönetimi televizyonlara çıkarak Eskişehir’e taşınıp hedef büyüteceğini söylüyordu. Şimdi ise Topkapı’da bulunan fabrikayı kapatarak 572 arkadaşımızı işsiz bırakacağını söylüyor. Biz Kristal-İş Sendikası olarak bu uygulamaya müsaade etmeyeceğiz. Önce hedef büyütüp sonra panolara ‘kapatıyoruz’ yazamazlar. Bugüne kadar bu şekildeki uygulamalara hep karşı çıktık. Bundan sonra da işçi arkadaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından Eski Londra Asfaltı Caddesi’ni trafiğe kapatarak fabrikaya yürüyen işçiler, yarım saatlik eylemin ardından işbaşı yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu