GüncelManşet

HPG-BİM Amed eyleminin bilançosunu duyurdu

H. Merkezi: HPG Basın İrtibat Merkezi, 11 Nisan günü Amed’de tünel kazılarak polise yönelik gerçekleştirilen eylemin bilançosunu açıkladı. HPG eylemi “Şehit Bager ve şehit Dirêj İntikam Timi” tarafından gerçekleştirdiğini duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi, 11 Nisan günü Amed’de tünel kazılarak polise yönelik gerçekleştirilen eylemin bilançosunu açıkladı. HPG-BİM’in eylemde 83 polis öldürüldüğü açıklarken, eylemin fotoğrafları da yayımlandı.

HPG-BİM yaptığı açıklamada, “Halkımıza Ve Kamuoyuna! 11 Nisan günü Amed Bağlar’da güçlerimiz tarafından faşist AKP polisine dönük olarak gerçekleştirilen eyleme ilişkin merkezimiz tarafından daha önce bir açıklama yapılmıştı” diyerek eyleme dair ayrıntıları açıkladı.

 “90 metrelik tünel kazıldı, 2 bin 540 kg patlayıcı döşendi”

HPG-BİM açıklamasında, “Ayın 11’inde saat 10.45 sularında, Amed / Bağlar’da bulunan Polis Okulu Kampüsü içerisinde yer alan 5 katlı bir binanın temelinde, daha önce birimimiz tarafından kazılan 90 metrelik tünele yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesi suretiyle bir eylem gerçekleştirilmiştir. Bu bina Çevik Kuvvet, TEM, İstihbarat ve mobesse kayıtlarının toplandığı şubelerin merkezidir. Merkezin önü, zırhlı araçların toplandığı ve tamir edildiği bir yerdir. Bu binanın temeline 2 bin 540 kg. patlayıcı döşenmiştir. Düşmanın, “tamirhanede patladı” yönünde verdiği bilgiler yalandır. Tünel, tamirhanenin altından binanın temeline gitmekte olup, bina ise, alan içinde bulunan ikinci büyük binadır. Yanında ana bina, diğer tarafında lojmanlar bulunmaktadır. Patlamayla birlikte hedeflediğimiz bina tümden yerle bir olmuştur.

Aldığımız bilgilere göre, mesai saatleri içerisinde 150-200 civarında polisin bulunduğu binadan 83 ölü cenaze torbalarında çıkarılırken, ayrıca düşmanın 110 da yaralısı vardır. Eylem sonucunda 8 adet Panzer, 10 adet Kobra, 4 adet Ural, 4 adet Ranger tipi zırhlı aracın yanı sıra, 6 adet TOMA, 2 adet kepçe, 2 adet Doublo, 12 adet otobüs ve onlarca polis taksisi imha olurken, diğerleri de kullanılamaz hale gelmiştir. Yine ana bina ve lojmanlar başta olmak üzere düşmanın tüm binaları hasar görürken, bu binalardan da çok sayıda yaralının çıkarıldığı gözlemlenmiştir” dedi.

“Eylemi, şahadete ulaşan tüm arkadaşlar anısına ve zindanlardaki baskılara karşı yaptık”

Sivillerin zarar görmemesi için hassasiyet gösterildiğini belirten HPG, “Eylemin hazırlık aşaması ve gerçekleştirilmesi sırasında sivil insanlarımızın zarar görmemesi için gerekli olan hassasiyet en üst düzeyde gösterilmiş, patlayıcıların miktarı ve yeri buna göre ayarlanarak planlı ve ölçülü bir biçimde tatbik edilmiştir.

Bu eylem, Amed eyaletinde şehit düşen yoldaşlarımız şahsında son dönemde şahadete ulaşan tüm arkadaşlarımızın anısına ve faşist düşmanın zindanlarda gerçekleştirdiği baskı, zulüm ve işkence politikalarına karşı Şehit Bager ve Şehit Dirêj İntikam Timimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Eylemi gerçekleştiren timimiz sağlam bir şekilde üs alanına dönmüş olup, herhangi olumsuz bir durum yaşanmamıştır” denilen açıklamada fotoğraflarda kamuoyu ile paylaşıldığını duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu