Manşet

Hozat festivali coşkuyla gerçekleşti

Dersim: 12. Munzur Doğa ve Kültür Festivali Hozat’ta büyük bir coşku ile gerçekleşti. Sabah kahvaltısı ile başlayan Hozat festivali, yürüyüşler, panel ve konserlerle devam etti. Dersim katliamını anlatan resim sergisinin olduğu festivalde 38 Dersim katliamı üzerine de panel yapıldı.

Kahvaltının ardından ilk olarak Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) geçtiğimiz günlerde yaralı yakalandıktan sonra, tedavisi engellenerek, işkence ile katledilen Ali Çelik’in mezarına bir yürüdü.  Sloganlar eşliğinde Ali Çelik’in mezarı başına gelindiğinde ise YDAB adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada Ali Çelik’in tedavisinin engellenerek katledildiğini vurguladı. Partizan’ın da kitlesel katılım sağladığı eylem  “Ali Çelik ölümsüzdür” sloganlarıyla son buldu.

Anmanın ardından gazete dağıtımı yapan Partizan kitlesi,  mahalle dağıtımlarının yanı sıra esnaf dağıtımı da yaptı. Sesli ajitasyonlar eşliğinde yapılan dağıtımlara Hozat halkı oldukça yoğun ilgi gösterdi. Mahalle dağıtımları sırasında halkla festival ve Dersim üzerine sohbet edildi. Sohbetlerde ise halkın en büyük şikâyeti işsizlik, baraj yapımı ve yozlaşma oldu. Festival üzerine yapılan sohbetlerde ise kitle festivalin halkın politikleşmesi açısından önemli olduğunu ancak son dönemde katılımın azaldığını söyledi. Dağıtım sırasında Ali Çelik’in ailesini de ziyaret eden Partizan; “Ali’nin mücadelesi mücadelemizdir, acınız acımızdır” dedi.

Konser programı başlamadan önce ilk olarak DEDEF Hozat dayanışma derneği önünden konser alanına kadar sessiz bir yürüyüş yaptı. Daha sonra aynı yerde toplanan ve “İn Deresi’nde HES istemiyoruz” yazılı pankart açan İn Deresi köylüleri bir yürüyüş yaparak konser alanında basın açıklaması yaptı. “Derelerin öfkesi katilleri boğacak”, “Baraj yapma boşuna yıkacaklar başına” vb. sloganların atıldığı eyleme yüzlerce kişi katıldı. “Dersim’in onurlu insanları toprağına suyuna sahip çıkar” diyen İn Deresi köylüleri, yaptığı basın açıklamasında “ Dersim genelinde yapılmak istenen ve yapılan barajlar bize 38 soykırımının devam ettiğini gösteriyor. Bizler İn Deresi köylüleri ve Hozat halkı olarak bu durum karşısında sessiz kalmayacağız. Köyümüze ve çevremize yapılmak istenen barajların ne kadar zarar verdiğini bilme için çevre bilimcisi olmaya gerek yok.

HES’lere karşı Dersimlilerin ve çevrecilerin verdiği mücadele hepimize örnektir” denildi. İn Deresi köylüleri adına yapılan basın açıklamasının ardından Munzur Çevre Derneği adına yapılan konuşma da Peri Suyu direnişi aktarılarak geçtiğimiz günlerde yapılan ve şantiyenin yakıldığı eylemin ardından özgür köylü hareketi faaliyetçisi ve direnişçi Özkan Aslan’ın tutuklandığı dört kişinin de gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca 150 kişiye de soruşturma açılacağı belirtildi. Yapılan bu durumun Peri Suyu direnişini engellemeyeceği belirtilerek İn Deresi köylülerinin mücadelesi de Peri Suyu halkının direnişi de ortaktır, aynı zihniyete karşı mücadeledir denildi.

Yapılan basın açıklamasının ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Yapılan gösterilerin ardından başlayan konserde, Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi, Grup Munzur, Abidin Biter vd. sanatçılar sahne aldı. Grup İsyan Ateşi’nin sahneye çıkmasıyla partizan kitlesi de konser alanında flama açtı. İsyan ateşinin söylediği marşlara ve ağıtlara eşlik eden Hozat halkı ve Partizanlar sık sık “Dersimde karakol istemiyoruz”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” vb. sloganlar attı. Konser programında sanatçıların yanı sıra çeşitli kurum temsilcileri ve belediye adına da konuşmalar yapıldı. Hozat festivali havai fişek gösterileri ve söylenen marşlarla son buldu.

Partizan standına ilgi yoğundu

Festival çalışmaları kapsamında günler öncesinden Hozat’ın köylerini gezen ve insanları festivale davet eden partizan festival günü açtığı standa Umut Yayımcılık’tan çıkmış kitapları, Özgür gelecek gazetesi ve YDG satışı yaptı. Kaypakkaya’nın seçme yazıları, Ulrike Meinhof’un hayatı ve Düşleri Gerçeğe Dönüştürmek İçin kitaplarının yanı sıra Cafer Demir’in Dersim üzerine çıkarmış olduğu bütün kitaplar da oldukça yoğun ilgi gördü. Hozat halkı ve İn Deresi köylüleri standımıza oldukça yoğun ilgi gösterdi.

Tarlasında yetiştirdikleri çeşitli ürünleri partizan standına gönderen İn Deresi köylülerinin yanı sıra köy çalışması sırasında ziyaret edilen köylülerin birçoğu da standımızı ziyaret ederek başarılar diledi. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda şehit düşen TİKKO gerillalarını tanıdığını söyleyen birçok Hozat köylüleri, Nurşen, Yurdal ve Gülizar’la olan çeşitli anılarını anlattılar. Şehitlerin adını anarken gözleri parlayan, sesi buğulanan köy halkı “Devrim şehitleri ölümsüzdür TİKKO gerillaları onurumuzdur” dediler.

Şehitlerin yanı sıra Partizan tarihi Türkiye devrim tarihi ve güncel süreç üzerine yapılan sohbetlerde Dersim halkının politikliği dikkat çekiyordu.

Barajlarla boğulmak istenen Dersim, köylerinden edilmek istenen halk, her gün bombalanan dağlar, yozlaştırılmak istenen Dersim gençliği, işsizlik ve ajanlaştırma yukarıda saydığımız sorunlar bugün Dersim’de kendini yakıcı şekilde hissettiriyor. Dersim halkıyla sohbetlerimiz de bu sorunlar üzerinden şekillendi. Ancak Hozat festivalinde dikkat çeken önemli konu da Hozat esnafının ve belediyesinin göç ettirilmiş Dersim halkına çağrısı olan “toprağına geri dön” çağrısı.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu