Dünya

Hindistan’ın “ilk” politik tutsakları

 

Hindistan’da Halk Savaşı içerisinde tutuklanmış birçok tutsak mevcutken bugüne kadar Hindistan devleti bu tutsakları “politika tutsak” olarak tanımlamamakta ısrarcıydı. Ancak bir mahkeme Maoist oldukları iddiasıyla tutuklu bulunan tutsakların “politik tutsaklar” olarak kategorize edilmesi gerektiğine dair tarihi bir karar alarak bu ısrarda bir gedik açmış oldu.

Kalküta Yüksek Mahkemesi’nin Batı Bengal’de hapishanede bulunan 7 Maoist tutsağa politik tutsak statüsü vermesi ülkede büyük yankı uyandırdı.

Çünkü bir devlet politik tutsaklığı resmi olarak kabul ettiği durumda aynı zamanda devletin demokratik olmadığını, baskıcı ve ezen konumda olarak yasalar karşısında herkesin eşit olmadığını da kabul etmiş olmaktadır. Ayrıca politik tutsak olarak kategorize edilen tutsakların devlet karşısındaki tutumundan kaynaklı hapsedildiğini ve temel insan haklarının inkar edildiği de kabul edilmektedir bu şekilde.

Sömürü üzerine kurulu tüm devletlerde halk üzerindeki politik baskının üzerini kapatmak için politik tutsaklar suçlu ilan edilmektedir. Ve hapishanelere konulan demokratik hareket ve devrimci örgütlerden insanlar ezilenlerin politik çıkarlarını temsil etmektedirler ve suç örgütü değildirler. Ve son olarak politik tutsakların varlığı aynı zamanda adaletin sadece yerel bir mücadelenin değil uluslararası alanda insan hakları için mücadeleyi işaret etmektedir.

Nitekim mahkeme tarafından verilen kararın ardından Hindistan İçişleri Bakanlığı açıklama yaparak bunun son derece yanlış olduğunu, bu durumun Maoistleri güçlendireceğini, polisin ise moralinin bozulacağını ifade ederek kararın bozulmasını beklediklerini ifade ettiler. Hindistan’da burjuva basın da yaptıkları yayınlarda bu hakkın kazanılması sonucu politik tutsak olarak adlandırılan “isyancı”ların daha iyi yemekler yiyeceğini, istediği kitapları okuyabileceklerini, ailelerinin getirdiği yemek ve giysileri alabileceklerini ifade ederek kararı eleştirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu