Dünya

Hindistan’da 20 köylü katledildi

H. Merkezi: Chhattisgarh Eyaleti’nde yaşanan bir çatışma ile “aralarında Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’nin önemli kadrolarının bulunduğu 20 kişiyi yaptığı bir operasyonla ölü ele geçirdiğini açıklayan” CRPF (Central Reserve Police Force-Merkezi Yedek Polis Gücü)’nin açıklamasına karşılık Revolutionary Democratic Front (RDF)(Devrimci Demokratik Cephe) de bir açıklama yaptı.

Daha önce Chhattisgarh Eyaleti’nde yaşanan katliamda öldürülenlerin Maoist değil, yerli halk olduğunu duyuran çeşitli aydın ve sosyal aktivistler konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunun ardından bu kez de Revolutionary Democratic Front (RDF)(Devrimci Demokratik Cephe) de olayın iç yüzüyle ilgili bir açıklama yayınlayarak, Hindistan devletinin yalan ve karalama kampanyalarıyla yerli halkı katlettiğini örtmeye çalıştığını belirtti.

Öldürülenlerin tümünün tarım sezonunun başlangıcı olarak kutlanan, tarım arazilerinin ve üretim araçlarının paylaşılması ve planlanmasının yapıldığı Beej Pandum (Tohum Festivali) için biraraya gelen Adivasi yani yerli halk olduğunu belirten RDF,yaptığı açıklamada, bu sebeple civar köylerden yüzlerce köylünün festival planlanması için biraraya geldiğinin ve toplantının diğer festival ve kutlamalarda da olduğu gibi gece yarısına kadar sürdüğünün altını çizdi.

Sirkegudem toplantısının gece 01.00’de yaklaşık 600 CRPF ve CRPF’ye bağlı COBRA polislerince basıldığını belirten RDF, halkın polislere ateş açmamalarını söylemesine rağmen polisin halkı hiç sorgusuz sualsiz otomatik tüfeklerle tarayarak, aralarında 9 yaşında bir kız, 11 yaşında bir erkek ve yaşları 12 ile 15 arasında değişen üç çocuk olmak üzere toplam 5 çocuk ve 15 yetişkin köylüyü katlettiklerini açıkladı.

Maoist liderlerin bir toplantı için bölgede biraraya geleceği yalanlarını ortaya atarak, katliama zemin hazırlandığını söyleyen RDF, Hindistan devletinin“büyük askeri başarı“ olarak sunduğu katliamın Maoist devrimci harekete ve onu destekleyen yerli halka karşı bir imha kampanyası olduğunu söyleyerek kınadı ve başta İçişleri Bakanı P. Chidambaram olmak üzere onlara emri verenlerin cezalandırılmasını talep etmeye çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu