Emek

HEY Tekstil işçilerinden zincirli eylem

Direnişteki HEY Tekstil işçileri  TOBB önünde hergün gerçekleştirdikleri eylemlerini bugün daha farklı bir boyuta taşıdılar. Defalrca polis saldırısına maruz kalan işçileri kararlılıkla sürdürdükleri eylemlerini bugün TOBB önünde gerçekleştirdiler.  Aynur Bektaş’ın TOBB’un Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olması nedeniyle TOBB önünde eylem yapmak için Kanyon Alışveriş Merkezi’nin önünde toplanana işçiler “Direnişteki Hey Tekstil İşçileri” yazılı yelekler giyerek “TOBB yöneticisi Aynur Bektaş’tan haklarımızı istiyoruz, alacağız” yazılı bir pankart açtı. TOBB binasına doğru yürümek isteyen işçiler burada polis engeli ile karşılaştı.

Polis barikatı önünde basın açıklaması gerçekleşti.  Burada işçiler adına bir açıklama yapan Zeynep Gültekin, Hey Tekstil’den 298 gün önce çoğu kadın olmak üzere 420 işçinin işten çıkarıldığını belirtti. “Kıdem tazminatlarımız, üç aylık ücretlerimiz ve ihbar tazminatlarımızı istiyoruz” diyen Gültekin, direnmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından işten çıkarılan işçilerden Zeynep Gültekin ve İrfan Edemci, TOBB binasının duvarlarına kendilerini zincirledi. Zincirli eylem yaklaşık 15 dakika sürdü. Burada slogan atan işçiler çevrede bulunan ktleyi eyleme destek vermeye çağırdı.  “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Hakkımızı TOBB’a yedirmeyiz” ve “Yaşasın Hey Tekstil direnişimiz” şeklinde sloganlar atan işçiler daha sonra sivil polislerin zincirleri demir makasla kesmesinden sonra gözaltına alındı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu