Emek

Hey Tekstil işçileri: baskılara karşı direnişe devam!

İstanbul: Hey Tekstil işçileri 280.gününde tüm saldırı ve baskılara rağmen direnişlerine devam ediyor.

Aylardır direnişlerini sürdüren işçiler bu kez kendilerinden köşe bucak kaçan Aynur Bektaş’ın yönetici olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği binası önündeydiler.

Saat 13.00’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği binası önünde  “ TOBB yöneticisi Aynur Bektaş’tan haklarımızı istiyoruz, alacağız!” yazılı pankart açtı.

İşçiler daha binanın önüne gelmeden her köşe başında sivil polis “birlik’leriyle karşılaştılar. Kalyon iş merkezi önünde toplanan işçiler buradan yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Aynur Bektaş işçilere hesap verecek” vb sloganlar ve alkışlar eşliğinde TOBB önüne geldi. Burada bir “ordu” polis barikatıyla karşılaşan işçiler basın açıklamasına geçti.

Açıklamayı işçiler adına Zeki Gördeğir okudu. Gördeğir, 280 gündür direnişte olduklarını ve bu sürede Aynur Bektaş sermayesine sermayeler katarken kendilerinin açlığa mahkum edildiğini dile getirdi ve “Bizlerin alın terinden çaldıklarıyla servetlerine yeni servetler katmanlarına izin vermeyeceğiz!” şeklinde sözlerine devam etti.  Gördeğir, haklarını alana kadar patronlara ve onları destekleyen sermaye örgütlerine, siyasi partilere karşı mücadeleyi büyüterek direnişe devam edeceklerini belirtti. “Bizleri, mağduriyetimizi görmezden gelen, villalarında rahat oturan, büyük markalara merdiven altı üretim yapan Aynur Bektaş ve Süreyya Bektaş size sesleniyoruz: Biz işçiyiz, köle değiliz! Gasp ettiğin haklarımızı, ihbar ve kıdem tazminatlarımızı, üç aylık maaşlarımızı almadan susmayacağız!”  diyen Gördeğir, açıklamasını, TOBB önünde çadır kuracaklarını ve dönüşümlü açlık grevine başlayacaklarını duyurarak sözleriyle sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından Disk genel –İş sendikasından Savaş Doğan bir konuşma yaparak “Kimse bu işçiler neden direniyor demiyor, yaklaşık bir yıldır direnişte bu insanlar” dedi. Doğan direniş süresince destek vermeye devam edecekleri ve herkesi destek sunmaya çağırdı. Daha sonra Halkların Demokratik Kongresi emek komisyonu adına Haluk Ağabeyoğlu söz alarak Hey Tekstil işçilerinin direnişlerini selamladıklarını, yanlarında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Basın açıklamasından sonra yolun karşı tarafına geçen işçiler burada çadırlarını kurdular ve sloganlarla direnişlerine devam ettiler. Ancak kısa bir süre sonra polisler çadıra izin vermeyecekleri eğer”slogansız” bir şekilde bekleyecekler ise ancak ona izin vereceklerini söyleyerek saldırıya hazırlandılar. İşçiler kararlı olduklarını, direnişe burada devam edeceklerini belirterek “İşçiye değil, patronlara, hırsızlara barikat”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek” vb sloganlarını haykırdı. Polis işçilere saldırarak çadırı yırtmaya başladı,  işçiler çadırın üstünde oturarak çadırı  vermemek için direndi, işçilerle polis arasında bir süre  arbede yaşandı. Ayağından engelli olan kadın bir işçi polisler tarafından darp edildi, diğer işçiler tarafından kurtarıldı. Çadırları ellerinden alınan işçiler yerlerde sürüklenerek darp edildi ancak TOBB önünde 2 saate yakın ayrılmadı. Bu sırada aldıkları darbelere hiç aldırmayan işçilere eylemlerine devam etti. Direnişlerini kazanımla sonuçlandırmış Roseteks işçileri direnişte olan Kiğılı işçisi Didem Sorhun,Emekli-Sen, HDK, BDSP, Mücadele Birliği eyleme  katılım göstererek destek verdi. İşçiler hep birlikte,

Geliyoruz zincirleri kıra kıra

Faşistlerin başına vura vura

marşını,Çavbella gibi marşlar okuyarak coşkulu bir şekilde eylemlerine devam ettiler. İşçiler yarın aynı saatte tekrar geleceklerini duyurarak eylemlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu