Güncel

HDK; “Seçilmişleri size yem etmeyeceğiz!”

İstanbul: Halkların Demokratik Kongresi(HDK) İstanbul Meclisi bugün(30 Kasım) Taksim Tramvay Durağı’nda saat 19.00’da bir araya gelerek; “İrademe Dokunma!” dedi.

Açlık grevlerinin sona ermesinin hemen ardından devlet tarafından estirilen terör sadece KCK adı altında yürütülen operasyonlarla sınırlı kalmadı. Devlet tekrar BDP milletvekillerine -Kürt halkının iradesine- saldırarak vekillerin “Dokunulmazlığı”nın kaldırılması yönünde bir tartışma başlatıldı. Bir dönüp bakalım olan “dokunulmazlığa”…

Bu meclisin tanıdığı dokunulmazlık öyle bir dokunulmazlık ki; 6 vekil hala tutuklu. Bu öyle bir dokunulmazlık ki;  her eylemde vekille biber gazlarıyla pervasızca saldırılıyor ve hastanelik ediliyor. Eğer dokunulmazlık buysa acaba dokunulmazlık kaldırılınca nasıl bir tabloyla karşılaşacağız?

Vekiller halkın iradesidir

Gerçekleşen eylemde vekilleri hedef almak halkın iradesini hedef almak olduğunu söyleyen HDK İstanbul Meclisi; “Kürt halkına imha dayatılamaz” dedi. Kitle adına açıklama yapan Ahmet Saymadi; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’liler hakkında açılan dolandırıcılık, hırsızlık vb. fezlekeler, yıllardır işleme konulmazken, BDP/Blok milletvekilleri hakkındaki fezlekenin neden jet hızıyla işleme konulduğunu, emekçiler, ezilenler ve halklarımız çok iyi bilmektedir. Geçmişte ‘seçilmişleri atanmışlara kul etmeyeceğim’ diyen başbakana cevabımız nettir. Biz de seçilmişleri size yem etmeyeceğiz. Milletvekilleri irademizdir. İrademize dokundurtmayacağız” dedi.

Eşitlik, kardeşlik, Kürt ulusuna özgürlük”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Devrimci irade teslim alınamaz” sloganlarıyla devam eden açıklamada BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak söz alarak, devletin ve hükümetin nezdinde hiçbir zaman dokunulmazlıklarının olmadığını belirtti. Bu fezleke tartışmalarının esas amacının gündemi değiştirmek olduğunu belirten Kolçak, açlık grevlerine yönelik saldırıların halen devam ettiğini, fezleke tartışmalarının ise devletin bir şantajı olduğunu ve bu şantaja gelmeyeceklerini ifade etti. Kolçak konuşmasını hiçbir zaman halkın taleplerini sahiplenmekten vazgeçmeyeceklerini dile getirerek sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu