Güncel

HDK: “Rojava’dan kanlı ellerinizi çekin… “

H. Merkezi: HDK Yürütme Kurulu tarafından, bir suikastla hayatını kaybeden Kürt Yüksek Konseyi Diplomasi Komitesi, Batı Kürdistan Halk Meclisi ve TEV-DEM Başkanlık Divanı Üyesi İsa Huso için 31 Temmuz tarihli yazılı bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada: “Arabasına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden İsa Huso, 1984’den bu yana Kürt özgürlük mücadelesine katılan, politik ve örgütsel çalışmalarda yer alan bir kişiydi.  HDK’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği Ortadoğu Konferansı’na da konuşmacı olarak katılan Huso, Rojava devriminin uluslararası alandaki algısını yönetmek için diplomatik çalışmalar yapıyordu” denildi.

“Huso’yu kimin öldürdüğü kadar önemli olan, bu suikastla Suriye Kürdistanı’nda ulaşılmak istenen hedeftir. Suriye’de yaşayan Kürt halkının kimliğine sahip çıkmasından, eşit olmasından ve kendi kendini yönetmesinden rahatsız olan uluslararası siyasal ve askeri çevreler, izledikleri siyasetle bu suikastın ortamını yaratmışlardır” diye devam eden açıklamada; El Kaide ve El Nusra çeteleri aracılığıyla ile Rojava’yı kana bulayan bu çevrelerin, bu çatışmalardan bir nüfuz alanı yaratmayı hedefleyenlerin, bu suikastın gerçekleşmesine de imkan sağladıkları vurgulandı. 

Bu saldırının, Ortadoğu’da Kürt halkının siyasetçilerine, aydınlarına, yazarlarına yapılan suikastların devamı olduğunu belirten HDK, bu tür saldırılar halkların özgürlük ve demokrasi isteğine ve mücadelesine engel olamayacağını söyleyerek Rojava’daki eşitlik ve özgürlük mücadelesinin yanında olduklarını dile getirdi.

HDK, dayanışma içinde olmanın, bu tür saldırılara karşı barış, emek ve demokrasi güçlerinin birlikte mücadelesini geliştirmenin, bu saldırıyı gerçekleştiren zihniyetlerin ve örgütlenmelerin de geriletilmesini sağlayacağını söyleyerek açıklamayı sonlandırdı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu