Güncel

HDK bileşenlerinden açıklama: Sedat Şenoğlu’nu serbest bırakın

Sedat Şenoğlu’nun duruşması öncesi açıklama yapan ve serbest bırakılmasını isteyen HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, bütün baskılara rağmen mücadelenin süreceğini ifade etti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 130 günü aşkın bir süredir tutuklu bulunan Eşsözcüleri Sedat Şenoğlu’nun yarın İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına dair, Beyoğlu’nda bulunan Genel Merkez’lerinde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Dilşat Cambaz Kaya ve aralarında Partizan’ın bulunduğu HDK’nin bileşenleri katılırken, açıklamanın yapıldığı salona “Herkes için adalet, siyasi operasyonlara son” pankartı asıldı.

“Bütün bu baskılara rağmen güçlenen bir mücadele ve muhalefet var”

Toplantıda ilk olarak konuşan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, iktidarın 18 yıldır ülkeyi faşizmle kurumsallaşmaya çalıştığına vurgu yaparak, bunun için de muhaliflere yönelik saldırılarını giderek yükselttiğini söyledi.
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde başlayan tecridin bütün ülkeyi sardığına dikkati çeken Uğurlu, “Faşizm her daraldığında nefes almak için HDK ve bileşenlerine saldırıp ayakta kalmaya çalışıyor. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu’nun tutuklanması bunun örneğidir. Alanlarda halkla bağını koparmış olan iktidar, halkla birlikte hareket edenlerin halkla bağlantılarını kesmeye çalışmaktadır. Ülkede yüz yıllık süren bir mücadele var. Bu mücadele faşizmin korkusu haline gelmiştir. Kürtlerin ve mücadele edenlerin mücadelesinin her geçen gün dalga dalga büyüdüğü bir süreçten geçiyoruz. Buna engel olmak isteyenler her gece bir kurumumuzun kapısını kırarak arkadaşlarımızı gözaltına alıyor. Sarayda bir yangın vardır ve bunu çıkaran kendileridir. Bunu gizlemek için bizlere saldırılar düzenleniyor. Bütün bu baskılara rağmen güçlenen bir mücadele ve muhalefet var” dedi.

İktidara çağrı

İktidara da çağrıda bulunan Uğurlu, “Eğer hakikatleri söyleyen sizlerseniz, tüm toplumun gözü önünde HDK ve bileşenleri ile karşı karşıya gelip sözünüzü söylersiniz. Bütün medya ve kurumlar sizin elinizde. Ancak bizim de söz söyleme gücümüz var. Eşsözcümüz 136 gündür esir tutulmaktadır. Baskılarınız bizi yıldıramaz. Adaletsiz saraylarınıza adaleti biz getireceğiz. Bu topraklara eşitliği ve özgürlüğü biz getireceğiz” diye konuştu.

Ortak mücadele

HDP Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya da hukuksuzlukların bir an önce son bulması çağrısında bulundu. Binlerce kişinin haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğu bir süreçten geçildiğine vurgu yapan Kaya, “Bu baskı ve korkutma çabaları nafile. Bu süreci değiştirecek gücümüz var. Bu süreci değiştirebilmek için de ortak bir mücadele şart” ifadelerini kullandı.
Ardından söz alan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu da, şunları söyledi: “Bu ülkede bütün kimliklerin yok sayıldığı ve tek tipleştirilmeye çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz. İktidar bütün gücünü buna dönük yapmaktadır. Bütün hakikat arayışçıları bugün bedel ödüyor. Eğer gelecek adına bir umudumuz varsa umudu olan bütün halkın söz söylemesi lazım.”

Partizan: “Bizim birarada durmamızı engelleyemezsiniz”

Partizan adına yapılan konuşmada ise tüm saldırılara karşı işçi ve emekçilerin her alanda mücadeleyi büyüttüğüne dikkat çekildi. İşçi, emekçilerle birlikte mücadeleyi yükseltenlere karşı devletin saldırı konseptinin olduğunu ifade eden Özkan şunları söyledi:
“Bugün Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olan, Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olan, kadın ve LGBTİ+ mücadelesini yükseltenlere karşı özel bir saldırı konsepti uygulanmakta. Eylül ayında yapılan operasyonlar, HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu ve ESP’li yoldaşlara yapılan operasyonları böyle nitelendiriyoruz. İtirafçı ifadeleri üzerinden, kopyala-yapıştır ifadeler üzerinden aslında bir operasyon yürütüyorlar. Geçtiğimiz günlerde ESP ve Kaldıraç’lı yoldaşlara yapılan da budur. Bu operasyonlarla bizim birarada durmamızı engelleyemezsiniz”

Mücadele sözü

Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, iktidarın ülkede faşizmi oturtmaya çalıştığını söyledi. Çubuk, “Faşizm tam olarak budur. Faşizm karşısında her yerde var olmaya devam ettik. Hem Sedat arkadaşımız, hem de tutuklanan diğer arkadaşlarımıza bakarak mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

İktidarın mesajı

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ise iktidarın saldırılarının ne ilk nede son olacağını belirterek, “Faşist saray rejimi yönetememe krizini saldırarak örtmeye çalışmakta. Son olarak Gökhan Güneş arkadaşımızın yaşadıkları gibi. Bütün kameralar önünde kaçırıldı. Bu aslında bize bir mesajdır. Bu mesajla aslında ‘Siz mücadeleyi büyütmediğiniz sürece gözaltı, tutuklama ve kaybetmelere devam ederiz’ mesajıdır. Süreç hepimize bir çağrıda bulunuyor. Örgütlü mücadeleyi büyütmek ve bu iktidarı karşısında dikilmek gerekir” ifadesinde bulundu.
Ardından söz alan diğer bileşenler de örgütlü bir mücadeleye vurgu yaparak, bütün saldırılar karşısında birlikte mücadele edeceklerini dile getirdi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu