Güncel

İHD’de Suriyeli sığınmacıların durumu açıklandı

İstanbul: İstanbul’da ki Suriyeli Sığınmacıları İzleme Platformu bugün (30 Ekim) 12.30 da İHD’ de Kamp dışında yaşayan Suriye’den gelen sığınmacılara uzun zamandır platformun çalışmasını yürüttüğü raporun basına açıklaması gerçekleştirdi.

Suriye’den gelen sığınmacılarla ilgili genel bilgileri yer aldığı açıklamada Türkiye’de 600 bin ila 800 bin arasında sığınmacı bulunduğu ve bunların sadece 200 bininin kaplarda yaşadığı bilgisi verilirken kamp dışında olanların İstanbul, İzmir, Mersin, Ankara gibi büyük kentlerde yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları belirtildi.

Sığınmacıların kamp ve kamp dışında yaşam koşullarının değerlendirildiği açıklamada, görüşme yapılan 36 ailede 244 kişilik nüfusun oluğu ve sadece 24 ailenin ev tutarak yaşamına devam ettirdiği, geri kalanların ise sokakta yaşadıkları ifade edildi.

Türkiye’de çalışanların aldıkları maşın %35 ini alan sığınmacılara ev kiraları normalin çok üstünde istendiği ve açlık dışında sağlık hizmetlerinden yararlanmadıkları ve ısınma sorunu yaşadıkları raporda yer alan bilgiler arasındadır. Aylık kazancını beyan eden 49 kişi den aldığı aylık gelir 27.200 TL olarak belirtiliyor bu durumda aile başına düşen aylık gelir 555. 10 TL dir.

Açlık sınırında çok altında sağlıksız koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan sığınmacıların büyük oranda talepleri Suriye’de savaşın bitmesi yeniden ülkelerine dönmek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu