Güncel

İHD; Polis şiddetini kınıyoruz

İstanbul: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 65. Yıl dönümünde İstanbul İHD İnsan Hakları haftası eylemlerini sonlandırmak amacıyla Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirmek için dün (17 Aralık) saat 19.00 da Tünel’de bir araya geldi.

Kolluk güçleri İstanbul İHD Şubesinin yürüyüşüne izin vermemesinin ardından oturma eylemi yapıldı. İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe açıklama yaptı. İnsan hakkının kullanılarak etkili mücadeleler yürütmeye devam ettiğini ve devletler tarafından uygulanan politikaların insan hakları değerinde yarattığı aşınmaya karşı insanlığın onur mücadelesinin devam ettiği vurgulandı.

Efe; açıklamada “Gezi Parkı’nın yaşam alanlarının korunması kent yaşamını ilgilendiren kararların o kentte yaşayan yurttaşlara sorulması ve onların onayının alınması protestoların içerdiği talepler arasındadır. Bu aynı zamanda yerel ve genel demokrasi mücadeledir”  ifadelerine yer verdi.

“İnsan haklarıyla insandır”, “Taksim halkındır, halkın kalacak”, “ İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının attığı eylem Ümit Efe’nin “Polis şiddetini kınıyor ve protesto ediyoruz, bu yöntemlerle insan hakları savunucularını yıldıramazsınız” sözleriyle son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu