Güncel

İHD; Lice’de Halkın Üzerine Ateş Açıldı!

H.Merkezi: İHD Lice’de yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Dün Kayacık köyünde, Diyarbakır Barosu, Mazlum-Der, TMMOB, TTB ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin de katıldığı bir heyetle inceleme yapan İHD, askeri yetkililerin yaşananları örtbas etmek istediklerini söyledi. Konuya ilişkin açıklama yapan İHD Genel Başkan Yardımcısı Serdar Çelebi, saldırının gerçekleştiği karakola gittiklerini, burada Lice Cumhuriyet Savcısı ve askeri yetkililerle görüştüklerini, askeri yetkililerin olaydan sıyrılma çabası içerisinde olduklarını, olay yerine gittiklerinde savcının sadece karakol içerisinde yanan barakalarda inceleme yaptığını, kendilerinin uyarısı ve tepkisi üzerine savcının dışarıda kan izleri ve gösterinin yaşandığı bölgeyi de incelemeye başladığını söyledi. 

Lice Kaymakamı ve Diyarbakır Valisi’nin olayla ilgili açıklamalarıyla ilgili, “Bizler bizzat yerinde gözlemledik. Ayrıca tanık ifadelerine başvurduk. Askeri yetkililer de tıpkı kaymakam gibi göstericilerin birbirini vurduğunu söylüyordu. Ayrıca bazı yaralıların aşağıdaki diğer bir köyde çıkan kavga sonucu olduğunu ileri sürdüler. O köyde de inceleme yaptık. Ve öyle bir kavganın veya herhangi bir olayın yaşanmadığını gördük. Ayrıca göstericilerin birbirini vurduklarına dair herhangi bir emare yoktu. Valilik göstericilerin içerisinde silahla ateş açıldığını söylüyor; ama olay yeri inceleme ekipleri karakol dışında herhangi bir boş kovan bulamadılar. Bu nedenle devlet yetkililerinin açıklamaları kamuoyunu yanıltmaktan öteye geçemiyor” şeklinde konuştu.

Olay yerinde yaptıkları inceleme ve tanık beyanları doğrultusunda, yapılan barışçıl bir gösteriye hedef gözeterek yapılan bir saldırı olduğunu söyleyebileceklerini aktaran Çelebi, şunları dile getirdi: “Askerler direk gösteri yapanların üzerine ateş etmişlerdir. Karakola saldırı olduğu söyleniyordu. Ancak, görgü tanıklarının beyanına göre, silahlı saldırı sonrası olaya tepki amacıyla karakoldaki bazı barakalar ateşe verilmiş. Ayrıca gördüğümüz kadarıyla karakolun duvarları çok yüksekti. Ve tel örgülerle çeviriliydi

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Aydın ise karakol komutaının kimsenin yaralanmadığını iddia ettiğini söyledi.

 

Medeni Yıldırım Olay Yerinde Yaşamını Yitirdi

Medeni Yıldırım’ın olay yerinde hayatını kaybettiğini söyleyen Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Cengiz Günay ise şöyle konuştu: “ Medeni Yıldırım’ın otopsisine katıldım. Kurşun Medeni’nin göğsünden girip karaciğer, akciğer ve kalbini parçaladıktan sonra dördüncü kaburgasından çıkmış. Açılan yara sonucunda Medeni olay yerinde 1.3 litre civarında kan kaybı yaşamış. Hayati organlarının işlevini kaybetmesi ve çok fazla kan kaybetmesi sonucunda olay yerinde hayatını kaybettiğini düşünüyoruz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu