Manşet

İHD hasta tutsaklar için meclise yürüdü

Ankara: Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için çeşitli illerden Ankara’ya gelen ve 24 saatlik yaşam nöbeti tutan İHD, nöbetin ardından yetkililerle görüşmek üzere bugün meclise yürüdü. 

“Hasta mahpuslar için yaşam nöbetindeyiz!” ve “Ağır hasta mahpuslar serbest bırakılsın!” pankartlarının açıldığı yürüyüş sırasında sık sık “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!” sloganları atıldı.

Yüksel caddesinde başlayan yürüyüş meclis önüne gelinmesiyle sonlandı. Anaların en önde olduğu yürüyüş sırasında özellikle sivil polislerin yoğunluğu dikkat çekti. Yürüyüşün ardından siyasi partilerle görüşecek heyet meclise gönderildi.

 

AKP sanki iktidarda değilmiş gibi davranıyor!

Birkaç saatlik bekleyişin ardından BDP, CHP, AKP Grup Başkanvekilleriyle görüşmelerini sonlandıran heyet dışarı çıkarak görüşmeler hakkında basına ve kamuoyuna bilgi verdi. Konu hakkında açıklama yapan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan üç partiyle de görüştüklerini belirterek, hapishanelerde 162’si ağır olmak üzere toplam 544 hasta mahpus olduğunu ve taleplerin karşılanması gerektiğini söylediklerini ifade etti.

Görüşmelerde meselenin yakın takipçisi olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten BDP, ayrıca devletin barış ve çözüm süreci kapsamında da atması gereken atımlardan hasta tutsaklarla ilgili olanları atmadığını ve süreç böyle ilerlerse çeşitli eylemlerle sorunu gündemleştireceklerini belirttiği aktarıldı.

AKP ile yapılan görüşmede, AKP temsilcisinin heyete sanki kendileri iktidarda değilmiş gibi “meseleyle ilgili uğraştıklarını” söylediği, heyetin ise “daha fazla uğraşılması gerektiğini” belirttiği söylendi.

Fotoğraf0138CHP ile yapılan görüşmede ise CHP temsilcisi verdikleri kanun tekliflerinin tartışılmadığını ancak iç tüzük yöntemlerini kullanarak bu sorunu çözeceklerini belirttiği aktarıldı. Ayrıca CHP işkence olaylarıyla ilgili önümüzdeki günlerde çalışmalar yapacağını da bildirmiş.

Öztürk Türkdoğan Salı günü  Adalet Bakanı’yla yapacakları görüşmeden olumlu bir sonuç almayı umduklarını belirterek konuşmasını bitirdi. Bekleyiş boyunca türkü ve sloganların eksik olmadığı eylem Öztürk Türkdoğan’ın konuşmasının ardından sonlandırıldı.

Eyleme Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) ve YDG de katılarak destek verdi. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu