Emek

Hava işçileri AKP il Binası’na yürüdü

Türk Hava Yolları’nda hukuksuz bir şekilde işten atılan hava işçileri bugün Sütlüce’de bulunan Kongre Binası’ndan AKP il binasına yürüyerek Hava işçileri nezdinde işçi sınıfına yönelen saldırıları protesto etti. Hava iş kolunda getirilen grev yasağını protesto eden işçiler direnişlerinin 46. Günde direneceklerini tüm kamuoyuna duyurdular. “Grev evrensel bir haktır. Sendikal yasaklara hayır” yazılı pankart açan Hava-İş üyesi işçiler “ Uçma uçtukça sıra sana gelecek”, “Direne Direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” şeklinde slogan attılar. Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’na bağlı sendikalar ve ayrıca sendikal Güç Biriliği Platformu bileşenleri de destek verdği eyleme direnişte olan Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri de destek verdi. Oldukça coşkulu gerçekleşen eyleme DDSB’nin coşkulu kitlesi dikkat çekerken, polisin bölgeyi adeta ablukaya aldığı da gözlerden kaçmadı.

Eylemde işçiler adına açıklama yapan Efem Çaycı, “İşte siyasi iktidarın gücünü arkasına alan THY yönetimi, ikiyüzlü demokrasinin nasıl olacağına dair yeni bir haksızlığa imza attı. Bunların demokrasi vaatleri sahtedir, bunların demokrasi vaatleri göz boyamadır. Referanduma demokrasi diyenler, en küçük bir muhalif sese tahammül edemiyorlar” diyerek asıl üretenin kendileri olduğunu ve bu anlamda THY markasının bir anlamı olmadığını belirtti.

Eylemde Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin’de bir konuşma yaptı. Ayçin yaptığı açıklamada “AKP Hükümeti sendikaları yandaş yapmak, içini boşaltmak istiyor. Biz bu oyuna direniyor, direnmeye devam edeceğiz” dedi Erdoğan’ın Suriye eleştirilerine değinen Ayçin “Daha dün, “Esad halkına zulüm yapıyor. Esad halkına zulüm yapıyorsa, sen de halkına zulüm eden zalim oğlu zalimsin” diyerek saldırılara boyun eğmeyeceklerini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu