Güncel

Hatay bugün sokaktaydı!

“Anti Emperyalist Devrimci Gençlik Platformu” tarafından Valinin OHAL uygulamalarına ve Suriye ye yönelik emperyalist bir müdahale için TC’nin çıkardığı tezkereye karşı örgütlenen eylem bugün (21 Ekim Pazar) saat15.00’da Uğur Mumcu Meydanında yapılacaktı.

1 Eylülden bu yana “OHAL” uygulayan vali daha önceki yürüyüşler gibi bu yürüyüşe de izin vermedi.

Ancak kitle yürümekte kararlıydı, bunun üzerine polisler kitleye gazlarıyla, coplarıyla saldırmış bir kadın arkadaşımızı yerlerde sürükleyerek toplamda altı arkadaşımızı gözaltına almıştır.

Çevik kuvvetin bütün sokakları ablukaya alması üzerine kitle ara sokaklara dağılmış ancak tekrar tekrar toplanmış sokaklara barikatlar kurmuş, taşlarla, sopalarla ve akşam saatlerine kadar sokakları terk etmemiştir. Armutlu halkı ise balkondan limonlar atarak, su vererek kitleyi sahiplenmiştir. Elbette siz ne yapıyorsunuz? diye tepki vereni de vardı.

Eylemde ‘ Suriye halkı yalnız değildir, Faşizme karşı omuz omuza , Yaşasın Devrimci Dayanışma , Armutlu Faşizme Mezar Olacak, Yaşasın Armutlu Direnişimiz sloganları atılmıştır.

Saat 18 sıralarında kitle arkadaşlarımız bırakılana kadar sokakları terk etmeyeceğiz açıklaması yaparak oturma eylemi yapmak istemiştir ancak o saatlerde alana gelen ne amaçla orda oldukları hemen anlaşılan üç-beş faşist güruh kendi misyonlarına uygun  faşistçe sloganlar atmışlardır. Kahrolsun Faşist Kemalist Diktatörlük sloganlarıyla gereken cevap verilmiştir.

Daha sonra alana gelen bir CHP yetkilisi yuhalanmış ve ”faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılarak teşhiri yapılmıştır. Bunun üzerine orada bulunan faşist güruh üstümüze yürümüş ve bizi linç etmek istemişlerdir. O kişiler alandan kenara çıkarılarak durum sakinleştirilmiştir.

Göz altılana alınan arkadaşların saat 21.30 sıralarında serbest bırakılmasının ardından basın açıklaması ile eylem sonlandırılmıştır.

(Hatay’dan bir ÖG okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu