Güncel

Hasta Tutsak Abdullah Kalay için eylem

İstanbul: Gazi Mahallesinde Demokratik Haklar Federasyonu tarafından hasta tutsak Abdullah Kalay için yürüyüş düzenlendi.

Eski Karakolda toplanan kitle, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganıyla yürüyüşe geçti. Yapılan basın açıklamasında, “Ülkemiz hâkim sınıflarının geniş halk kesimlerinin haklarının gaspı üzerine inşa edilen iktidar anlayışı, bu gerçeğin üzerini geçmişten bugüne türlü yöntemlerle örtmeye ya da zorla kabul ettirilmeye yönelik devlet politikaları uygulaya gelmiştir. İleri demokrasiden dem vuran AKP iktidarının demokrasi gerçekliğinin en açık teşhiri hapishanelerdir. Bunun son örneği ise Kandıra 2 Nolu F Tipi hapishanesinde tutsak bulunan Abdullah Kalay, 13 Nisan 2012 tarihinde kalp krizi geçirmiştir. Saatlerce hastaneye götürülmemiş ve adeta ölüme terk edilmiştir. Devrimci tutsakların saatler süren eylemi neticesinde Abdullah Kalay koma halindeyken yürütülerek hastaneye götürülmüştür. Geç müdahale ve iki buçuk saat sonra hastaneye yetiştirildiği için kalbinde ağır tahribat oluşmuş ve kalbin yüzde 70’i çalışmamaktadır. Bunun üzerine adli tıp kurumu ise nabzının attığını, kalbinin normal çalıştığını ifade ederek hapishane hayatını devam ettirebileceğine karar vermiştir. Adli Tıp Kurumunun bu yaklaşımı daha önce birçok hasta tutsağın ölümüne neden olduğu gibi bundan sonrada birçok tutsağın tedavisini engelleyerek öldürülmesi sonucunu doğuracaktır. Şu an farklı hapishanelerde 100’e yakın ölüm sınırında olmak üzere, 412 hasta tutsak bulunmaktadır. Abdullah Kalay, Erol Zavar, Yaşar İnce ve Murtaza Dağ bunlardan bir kaçıdır. Demokratik Haklar Federasyonu olarak bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz; devrimci tutsakların haklı ve meşru direnişi direnişimizdir, devrimci tutsakların içeride öldürülmesine sessiz kalmayacağız” ifadeleri yer aldı.

Eylem sırasında “Abdullah Kalay serbest bırakılsın”, Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, Yaşasın devrimci dayanışma”, “Yaşar İnce, Murtaza Dağ, Erol Zavar serbest bırakılsın”, “Biji berxwedana zindanasloganları atıldı. Açıklamanın yapılmasının ve sloganların ardından eylem sonlandırıldı. Eyleme devrimci, demokratik kurumlar da destek verdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu