Güncel

Hasankeyf’te köylüler çadır kurdu

H. Merkezi: Êlîh (Batman) merkeze bağlı ve Hasankeyf ilçe merkezi karşısında bulunan Kesmeköprü (Qurê) köylüleri, Hasankeyf’te yeni yapılan TOKİ’lerde kendilerine ev verilmemesi ve arazilerin ucuza istimlak edilmesini protesto ederek, çadır kurdular.

Êlîh (Batman) merkeze bağlı ve Hasankeyf ilçe merkezi karşısında bulunan Kesmeköprü (Qurê) köylüleri arazilerinin ucuza istimlak edilip, buraya TOKİ evleri döşemesini ama kendilerine ev dahi verilmemesini günlerdir yaptıkları eylemlerle protesto ediyorlar.

25 Eylül’den bu yana Ilısu Barajı üzerinde yapılacak köprüler ve Hasankeyf için inşaatı süren yeni yerleşim alanları için çalışan tüm iş makineleri köylüler tarafından durdurulmuş durumda. İnşaat şantiyelerine ulaşımı sağlayan yolların da araç trafiğine kapatıldığı protestolarda, köylüler, eylemlerini çadır kurarak genişletti.

Hasankeyf köprü başında bulunan boş alanda kurulan çadır etrafında “Köyümüzde işgalci, kentimizde mülteci değiliz“, “Göçün mimarı Devlet Su İşleri’dir” ve “Tarlamız bizden alıp Hasankeyf’e hediye ediliyor” pankartları açılırken, Hasankeyf yeni yerleşik alanına ve Kesmeköprü köyünün yolu girişinde bulunan bir tabelaya “Göçe hayır” ve “Mağdur köye gider” tabelaları asıldı.

Yine eylemci köylüler arasında yer alan dengbêj Mizafere Celdeki, Kesmeköprü köyü üzerine yazdığı klamı seslendirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu