Güncel

Hasan Gülünay’ın akibetini soran ailesine gözaltı!

İstanbul:Bugün Cumartesi. Her Cumartesi içinde acıyı, hüznü, öfkeyi ve direnişi barındırır. Cumartesi demek anneler demektir. Ve saat tam 12.00’de Galatasaray Lisesi önünde 18 yıllık bir mücadele demektir.

382 haftadır Cumartesi Anneleri Lise önünde “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartının arkasında oturma eylemi yapıyor. Her hafta olduğu gibi bugünde çocuklarının akıbetlerini sordular. Yıllardır içlerinde kopan fırtınaları anlatarak neden bugüne kadar bir şey yapılmadığını ve çocuklarının öldülerse kemiklerini istediklerini dillendiriyorlar.

Bu hafta 1994 yılında gözaltında kaybedilen Abdulgani Dağ’ın öyküsünü konu alan Cumartesi Anneleri, Adalet Bakanı Ergin’e yargı ile ilgili sorular yönelterek Başbakan’a seslendi; “Bu hukuksuzluk, bu vicdansızlık ilelebet sürer mi?”.

Cumartesi Annelerinin eyleminin ardından 1992 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Gülünay’ın aile İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir cafenin 2. katından “20 Temmuz 1992’de gözaltına alındı-Bir daha geri dönemedi-Hasan Gülünay nerede – Kaybedenler kaybedecek” pankartı açarak bir eylem gerçekletirdi.

Hasan Gülünay davasının zaman aşımı tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen aile sık sık; “ Kaybedenler, kaybecek”, “Katil devlet hesap verecek”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarını haykırdılar.

Polis hiç gecikmedi!

Pankartı indirerek Gülünay ailesini gözaltına almak isteyen polise Cumartesi Anneleri tepki gösterdi. “gözaltına aldırtmayız, çocuklarımızı bırakın” diyen aileler polis barikatına yüklendi. Yaşanan tartışmaların ve arbedenin ardında 6 kişi çevik otobüsüne bindirildi. “Nereye götürüyorsunuz?” sorularına cevap alamayan anneler 18 yıllık birken öfkeyle kendi çocuklarının yaşadıklarını anlatarak “onları sizin eline bırakmayız” diyerek polis otosunun ardından yürüyüşe geçtiler. Ailelerin önüne barikat kurarak kesen polisle yaşanan tartışmaların ardından Taksim Merkez karakoluna kadar sloganlarla yüründü.

İHD’de den bir heyetin görüşmeye gitmesinin ardından aileler İHD’ye giderek haber beklemeye başladı.

Gözaltına alınanların Taksim İlkyardım Hastanesine sağlık kontrolüne götürüldüğü haberi gelince, ailelerin bir kısmı hastane önüne giderek sloganlar eşliğinde gözaltına alınanları bekledi. Sağlık kontrolünün ardında 4 kişi serbest bırakılırken Hasan Gülünay’ın eşi Birsen Gülünay ve Pınar Bektaş’ın başka bir davadan ifadeleri olduğundan kaynaklı Çağlan Adliyesine götürüleceği söylendi.

Resim galerisi için tıklayınız: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu