Manşet

Hasan Ferit Gedik’in ölümsüzlüğü onurumu ve kavgamızdır

 O cansız bedeniyle üşürken yoldaşları da üşüdü

O bedenen direnirken yoldaşları sokakları mesken eyledi

Ve o giderken yoldaşları bir kez daha intikam yemini etti

Hasan Ferit Gedik’in hesabı sorulacak

 Gülsuyu’nda çetelerin saldırısı sonucu ölümsüzleşen Hasan Ferit Gedik hertürlü devlet engeline karşın ailesi dostları ve yoldaşları tarafından ölümsüzlüğe uğurlandı. Ferit yaşamı sürecinde direniş ve hayatını kaybetmesinin ardından da adını direniş ile andıracak. Küçük Armutlu sokaklarında işlenen Ferit’in fotoğrafları duvarlarına işlenen ismi ile Küçük Armutlu bir yiğidini daha uğurladı.

 

İstanbul: Hasan Ferit Gedik katledildiği yer olan Gülsuyu’nda bugün (3 Ekim) binler tarafından anıldı.
Hasan Ferit Gedik Meydanı’nda (Heykel) erken saatlerden itibaren toplanan kitle, “Gülsuyu bekle Hasan Ferit geliyor” sloganıyla cenazeyi bekledi. Sabah saatlerinden itibaren de mahalle polis tarafından abluka altına alındı. Armutlu’da polis ablukasının kalkmasının ardından gelen cenazeyi meydanda binler karşıladı. Partizan’ında katıldığı anmaya birçok devrimci-demokrat kurum katıldı.Burada yapılan dini törenin ardından Gedik’in şehit düştüğü Fatma Hanım Caddesine yüründü. Yürüyüş sırasında sık sık, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür“, “Çeteler halka hesap verecek“, “Katil polis Gülsuyu’ndan defol“, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı. Burada Gedik’in şehit düştüğü yere karanfiller konuldu. Anma programı saygı duruşuyla başladı. Ardından “Bize ölüm yok” marşı okundu. Ardından Gedik’in dedesi Mustafa Meray bir konuşma yaparak, çeteleşmeye ve yozlaşmaya karşı halkı birlik olup, mücadele etmeye çağırdı. Konuşmanın ardından Cenaze anaların omzunda araca taşındı.
Oluşturulan araç konvoyunun ardından cenaze defnedilmek üzere Gazi Mahallesine uğurlandı.

Gülsuyu’nda çetelerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Halk Cepheli Hasan Ferit Gedik, Gazi Mahallesi’nde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

sdadsGazi halkı seni unutmayacak

Gülsuyun’daki Cenaze törenin ardından Konvoylar eşliğinde Gazi Mahallesi’nde getirilen Gedik burada binlerce kişi tarafından kavga sloganları ile karşılandı. Cenaze törenine Gedik’in Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan babası İbrahim Gedik, ring aracı ile getirildi.

Binlerce kişi, Gedik’in cenazesi mahalle girişinde ellerinde kızıl bayraklarla kordon oluşturarak karşılandı. Buradan Gazi Mezarlığı’na yürüyüş yapıldı. Yürüyüş kortejinin önünde DHKP/C milisleri, uzun namlulu silahlarla yürüdü. Sıklıkla havaya ateş eden milisler hesap sorma yeminleri ettiler. Polis ablukası altına alınan mahallede giriş çıkışlar kapatılırken Gazi karakolu önüne ise özel hareket polisleri ve panzerlerle barikat kuruldu.

Gazi Mezarlığı’ndaki defin törenin ardından burada bir anma gerçekleştirildi.

 

Burada konuşan Gedik’in babası İbrahim Gedik, cezaevindeyken doğan oğluna devrim mücadelesinde yaşamını yitiren Hasan Ferit adlı devrimcinin adını verdiğini söyledi. Adli koğuşta yatan siyasi bir tutuklu olduğunu belirten baba Gedik, Hasan Ferit için “her zaman inandığı yolda giden, benim gençliğime benzeyen yiğit bir devrimciydi” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Gedik defnedilerek yoldaşlarına ölümsüzlüğü onur ve kavga bayrağı olarak devretti.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu