Güncel

Hapishaneler yanıyor

H. Merkezi: Mêrdîn E Tipi Hapishane’deki tutsaklar, Amed’de 14 Temmuz günü yapılmak istenen mitinge yönelik faşist saldırıyı protesto etmek için 4 koğuşta isyan başlattı.

14 Temmuz gecesi çocuk koğuşunda yatakların ateşe verilmesiyle başlayan isyan, bu sabah (15 Temmuz) siyasi tutsakların yataklarını yakmasıyla devam etti.

4 tutsak dumandan zehirlenirken, bir tutsak da hafif yaralandı.

Amed’den Mêrdîn’e gelen milletvekilleri Ahmet Türk, Erol Dora ve BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan tutsakları ziyaret etti.

Hapishane savcısı ve koğuş temsilcileriyle görüştüklerini belirten Türk ve Kaplan, çıkan isyanın siyasi baskıları ve yasaklamaları protesto etmeye yönelik başladığını, durumun iyi olduğunu ve koğuşlara herhangi bir müdahale olmadığını açıkladı.

 

Êlîh’te (Batman) kadın koğuşunda isyan

Mêrdîn’den sonra Êlîh (Batman) M Tipi Hapishane’de kalan siyasi kadın tutsaklar, bulundukları koğuşta battaniyeleri ve nevresimleri ateşe verdi.

Koğuşta yangının çıkması üzerine çok sayıda itfaiye aracı hapishaneye giriş yaparak, yangına müdahale etti. Yangının söndürülmesi ardından askeri hareketlilik sürerken, hapishane önüne yakınları içeride olanlar akın etmeye başladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu