LGBTİ+

Hande Buse Şeker’i katleden polise müebbet ve 41 yıl ceza

Trans kadın Hande Buse Şeker'i katleden polis Volkan Hicret'e müebbet ve 41 yıl hapis cezası verildi

İzmir’de 9 Ocak 2019’da katledilen trans kadın Hande Buse Şeker’in davasında sekizinci duruşma bugün İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık polis Volkan Hicret’e “iyi hal” ve “haksız tahrik” indirimleri uygulanmadan kasten öldürme suçundan müebbet ve diğer suçlardan 41 yıl hapis cezası verildi. Eziyet çektirerek nitelikli kasten öldürmeden ceza alınmamasını eleştiren avukatlar “Umarız bu eksiği üst mahkemeler kapatır” dedi.

KaosGL’den Yıldız Tar’ın haberine göre duruşmada Diyarbakır Barosu davaya müdahil olma talebi reddedildi. Davanın trans kadınlara yönelen nefret suçlarıyla mücadele için önemini vurgulayan Hande Buse Şeker’in vekilleri, sanık Volkan Hicret’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle ve diğer suçlardan da üst sınırından cezalandırılmasını talep etti.

Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili de sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle ve diğer atılı suçlardan üst sınırından cezalandırılmasını talep etti.

Hande Buse Şeker’in ablası, cinayetten sonra hastalığı ilerleyen annelerinin 2 gün önce hayatını kaybettiğini ve son arzusunun sanığın en ağır cezayı alması olduğunu söyledi.

Haksız tahrik ve iyi hal indirimi talepleri reddedildi

Mahkeme, görevde olmadığı sırada polis silahıyla Hande Buse Şeker’i Alsancak’taki evinde gasbeden, cinsel saldırıda bulunan ve öldüren, evdeki arkadaşını da yaralayan polis memuru Volkan Hicret hakkında kararını açıkladı.

Hicret hakkında “kasten öldürme” suçundan müebbet, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 21 yıl, “nitelikli yağma” suçundan 3 kez 5 yıl 6 ay, “yaralama” suçundan 2 kez 9 ay, “kişinin hatırasına hakaret” suçundan 2 yıl hapis cezasına hükmedildi.

Mahkeme, Hicret’in haksız tahrik ve iyi hal indirimi taleplerini de reddetti.

Kararı değerlendiren davanın avukatlarından Kaos GL Hukuk Koordinatörü Av. Kerem Dikmen, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ettiklerini ancak müebbet hapis cezası verildiğini belirterek kararı istinafa taşıyacaklarını söyledi.

Dikmen, “İddianamede öne sürülen suçlamalar bakımından en üst cezalar verildi. Ancak biz iddianamenin de eksik olduğunu söylüyorduk. Biz kararı istinaf edeceğiz, nitelikli kasten öldürmeden dolayı yargılanma yapılmasını talep etmiştik ve buna dönük istinaf başvurumuz da olacak” dedi.

Şeker’in avukatlarından Genç LGBTİ+ Hukuk Alan Koordinatörü Av. Mahmut Şeren de “Eziyet çektirerek nitelikli kasten öldürmeden ceza almasını istiyorduk. Aslında hükmün kendisi de bunu gösteriyor. Müebbet artı 41 yıl hapis cezası aldı. Pek çok suç işledi ve bütün bunların cinayetle ilgisi vardı. Bize gelen başvurulardan özellikle trans kadınların çok fazla hak ihlaline maruz kaldığını ancak büyük bir çoğunluğunun yargıya güvenemediğini, adli süreçlerde kendisinin örseleneceğini düşünüyor. Bu karar da maalesef bu algıyı tersine çevirebilecek, adalete olan güveni temin edecek bir karar değil. Ancak henüz bitmedi. Üst mahkemelerde de aynı talebi dile getireceğiz. Umarım üst mahkemeler de bu eksikliği giderir ve nefret suçlarının cezasızlıkla karşılanmadığı bir karar elimizde olur. Ailesinin, yakınlarının ve tüm LGBTİ+’ların dilekleri de gerçekleşmiş olur” değerlendirmesinde bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu