Dünya

Hamburg’ta göçmen cinayetleri protesto edildi!

Hamburg: 4 Kasım günü   sayıda Alman sol ve anti-faşist grubun ortak örgütlediği bir yürüyüşle NSU’nun 9 göçmene yönelik işlediği cinayetleri kınarken, cinayetleri işleyen NSU örgütü ile ilişkileri su yüzüne çıkan Anayasa’yı Koruma Örgütü’nün kapatılması talep edildi.

Anayasa’yı koruma örgütünün denetlenemediğine, ne tür gizli işlerde kullanıldığını bilinmediğine vurgu yapılan konuşmalarda, böyle denetim dışı ve suçlara katıldığı açık olan bir kurumun bir an önce lağvedilmesi istendi.

Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda, Almanya’da yaşayan insanların hangi milliyetten olursa olsun eşit şartlarda yaşama hakları olduğu, ama sistemin gerek yasa gerekse uygulamalarıyla bu hakları ihlal ettiği belirtildi.

Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı yürüyüş boyunca sık sık faşizme karşı mücadeleyi yükseltme çağıran sloganlar Türkçe ve Almanca olarak atıldı.

Kürt tutsakların yürüttüğü ve 50′li günleri aşan açlık grevleri önlüklerinin de giyildiği eylemde, hapishanelerdeki tutsaklarla dayanışma sloganlarına da yer verildi.

ATİK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu