Emek

“Halkın sizin gibi insanlara ihtiyacı var!”

Gebze: 8 Aralık Pazar günü saat 11.30’da Çayırova ve Gebze’de DDSB’nin “İnsanca Yaşam, Yaşanabilir Ücret” şiarı ile başlattığı kampanyanın çalışmaları yapıldı. Kartal, Tuzla ve Gülsuyu’ndan yoldaşların da destek verdiği çalışma oldukça verimli geçti.

Çayırova ve Erişler’de yürüttüğümüz çalışma esnasında; afişler yapıştırılırken aynı zamanda yoldaşlarımızla beraber kahvelere girip bildiri dağıttık, halkla sohbet ettik.

 

“Bu iş için para alıyor musunuz?”

Bildiri dağıtımı sırasında kahveden çıkarken bir amca yanımıza gelip, ne yaptığımızı sordu. Biz de yürüttüğümüz çalışmayı anlattık. Öğrendikten sonra kendi sorunlarını anlattı. 2 oğlu olduğunu söyleyen amca, 1 oğlunun 1 senedir işsiz olduğunu, diğer oğlunun ise fabrikada asgari ücrete çalıştırıldığını anlattı.

Merak ediyordu, asgari ücret kaldırılırsa oğlu için iyi mi olacak yoksa kötü mü?

Biz de kendi fikrimizi anlattıktan sonra bir soru sordu; “Oğlum siz bu iş için para alıyor musunuz?” “Yok, amca almıyoruz, biz bu işi halk için yapıyoruz” dediğimizde, cevabımız amcanın hoşuna gitmiş olmalı ki dönüp bize; “Helal olsun” dedi. Ve ekledi “Halkın sizin gibi insanlara ihtiyacı var”!

Biz de ona tek başımıza pek bir şey yapamayacağımızı, ama halk da yanımızda olursa daha iyi mücadele edeceğimizi ve sesimizin daha gür çıkacağını anlattık. Sohbetimiz üzerine amca bir şeye ihtiyacımızın olup olmadığını sordu ve “Gerekiyorsa bende size yardım ederim” dedi. Biz gerek olmadığını söyleyince tebrik edip güzel dileklerini ilettikten sonra yanımızdan ayrıldı.

 

“Halk gibi polis de ilgili!”

Çayırova halkı bu gibi çalışmalara alışık değildi. Yaptığımız çalışmayı gören halktan insanlar yanımıza gelip ne yaptığımızı soruyordu ve “asgari ücretin neden kaldırılmak istendiğini” soruyordu. Cevap verdikten sonra çalışmamıza geri döndük.

Tabii bu arada çalışmalarımız sadece halkın değil aynı zamanda devletin polisinin de dikkatini çekmişti. Çalışma esnasında 2 defa polisin taciziyle karşı karşıya kaldık. Ama her tartışmanın sonunda kararlı bir şekilde çalışmamıza devam ettik.

Çalışmamıza Çayırova Meydanı’nda başladık, Erişler’e geçtik. Daha sonra Adem Yavuz Mahallesi’nde de çalışmamızı yürüttükten sonra son durak olarak gittiğimiz İnönü’de çalışmamızı sonlandırdık.

 

Gebze’den bir ÖG okuru 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu