GüncelManşet

Kestel halkı zehirli dumana isyan etti

Bursa: Bursa’nın Kestel ilçesinde halk, patronların aşırı kâr hırsından dolayı fabrika bacalarından çıkan zehirli dumanların önlemini almadıkları için basın açıklaması ve yürüyüş yaptı. “Çocuklarımızın kanser olmasını istemiyoruz” diyen halka çevreciler de destek verdi.

17 Kasım Pazar günü Elmalık Mahallesi’nde toplanan Kestel halkı adına açıklama yapan Mesut Anıl, bazı fabrika bacalarda kurulduğu günden beri denetim olmadığını, halkla birlikte aylar öncesinde binlerce imza toplayıp, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne vermelerine rağmen fabrika bacalarından tüten zehirli dumanlara gerekli kontrolün yapılmadığını anlattı.

 

“Sağlıklı bir çevre hakkımız…”

Bugün bu yüzden sokaklara dökülmek zorunda kaldık” diyen Anıl, akşam saatlerinde dumandan kaynaklı nefes dahi alamadıklarını belirterek, mesai saatlerinden sonra da fabrikalarda kontrol yapılmasını istedi. “Rüzgârın estiği dönemlerde mahallenin kirli sanayi dumanı ile kaplandığını gözle bile görülüyor. Bu nedenle hava ölçüm istasyonunun kurulmasını istiyoruz” dedi.

Konuşmasının devamında “Mahallemizin komsusu olan fabrikalar daha önce hiç olmadığı kadar havayı kirletmektedir” diyen Anıl “Çevremizde kanser vakaları, kalp ve solunum rahatsızlıkları artmakta; yakınlarımızı, dostlarımızı bu hastalıklar bizden kopartmaktadır” dedi.

Anıl “Bacalı sanayilerin yerleşim yerlerinden en az 5 kilometre, çimento fabrikalarının 15 kilometre uzak olmasını öngören Avrupa standartları, yaşadığımız yerde, Kestel(de, sözde kalmıştır. Bu nedenle yetkilerin bir an önce önlem ve denetimler almalıdır. Sağlıklı bir çevre ve gelecek bizim de hakkımız olmalıdır” dedi.

 

“Sağlıklı hava solumak istiyoruz”

Açıklamanın ardında halk buradan sanayi bölgesinden “Temiz hava hakkımız”, “Sağlıklı hava solmak istiyoruz”, “Kanser hastası olmak istemiyoruz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb. sloganlar eşliğinde, alkışlarla Kestel Meydanı’na yürüdü.

Burada yapılan açıklamalarla, halka, patronların bu acımazsız kar hırsına karşı mücadeleye çağrısı yapıldı. Ardından Kestel Belediyesi de görevini yapamadığından dolayı protesto edilerek, taleplerin yazılı dövizler belediye binası önüne bırakıldı.

 

[widgetkit id=382]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu