GüncelManşet

Hacettepe 25. Gününde!

Ankara: Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan 51 Devrimci Sağlık İşçileri sendikası üyesi Angarya çalıştırmanın son bulması, insanca yaşamaya yetecek ücret ve taşeron sisteminin son bulması bulması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem sonrasında hastane yönetimi tarafından işten çıkarıldılar. Bugün işten çıkarılmalarının 25. gününde asgari ücret tespit komisyonu görüşmelere başlamış ve asgari ücret tutarı ay boyunca sürecek görüşmeler sonunda belirlenecektir.

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası üyesi işçiler, insanca yaşayacak asgari ücret, demokratik bir asgari ücret tespit süreci isteme talebiyle hastane önünde basın açıklaması düzenlediler. İşyeri temsilcisi Serpil Türkan okuduğu basın açıklamasında “Asgari ücretin bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiğini, asgari ücret tespit komisyonunun patronların hakimiyetinde olduğunu” belirtti. “Stajyer, esnek çalışma, yarı zamanlı çalışma gibi yeni çalışma biçimleri ile farklı statülerdeki emekçiler farklı yaş grupları, cinsiyet etnik ve mezhepsel kategoriler asgari ücret kapsamının dışına çıkarılmakta, asgari ücret dolaylı olarak aşağı çekilmektedir” diyen Türkan, DİSK’in asgari ücretle ilgili taleplerini dile getirdi.

hacettepe 3

 

-Asgari ücret tespit komisyonu lağvedilmeli, asgari ücretin belirlenmesi süreci ülke ölçeğinde bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır.

-Asgari ücretin herkese bölge, yaş, işkolu vb. ayrımı yapılmaksızın aynı oranda belirlenmesi esas alınmalı, bölgesel asgari ücret uygulaması yönündeki girişimlerden uzak durulmalıdır.

-Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümen pay almalıdır.

Eylem, “Susma haykır, taşerona başkaldır”, “Zalimin zulmüne direniyoruz” ve “Asgari yaşamak istemiyoruz” sloganları atılarak bitirildi.

 

hacettepe 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu