Güncel

Hacı Bektaş’ta “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” Sloganları

Nevşehir: Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen “50. Ulusal 24. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri” gerçekleştirildi. Kültür ve sanat etkinliğine birçok şehirden insanlar katıldı. Umut Yayımcılık’ın da bu sene stant açtığı etkinlikte insanların ilgisi büyüktü. Açılış için gelen halk programın açılışıyla birlikte “Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları attı. Sık sık devletin Alevisi olmayacağını haykıran kitle konuşma yapmak için gelen Bekir Bozdağ’ı protesto ederek yuhaladı. Hacıbektaş İlçesi Cumhuriyet Alanı’nda yapılan Hacı Bektaş Veli’yi 50’nci Ulusal, 24’üncü Uluslararası Anma törenlerine, hükümet adına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, çok sayıda milletvekili, yabancı elçilikler ve temsilcileri, çeşitli ülkelerden gelen başta Arnavut Alevi-Bektaşi dedesi Edmond Brahimaj olmak üzere Alevi-Bektaşi derneklerinin temsilcileri katıldı. 3 günlük etkinliğe gelen halk Hacı Bektaş türbesine ziyarette bulundu.

Umut Yayımcılık’ın da bu sene stant açtığı etkinlikte Kayseri’den ve Elbistan’dan gelen halkın standımıza uğrayarak bizleri yanlarında görmenin verdiği mutluluktan bahsetti. Kitap ve dergi satışının yapıldığı standımıza her yaştan insanlar uğradı.

İlk gün (16 Ağustos)

Hacı Bektaş Platformu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Gezi ayaklanmasına değinilerek Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Ali İsmail Korkmaz’ın anıları önünde saygı duruşu gerçekleştirildi.

Platform açıklamasında, “Kutsal saydığımız tüm değerlerimize amansız bir biçimde saldırmayı kendine görev edinmiş olan AKP hükümeti; cem evlerine cümbüş evleri diyor. Zorunlu din dersi dayatmalarına devam ediyor. Kutsal mekanlarımızın bulunduğu coğrafyalar da doğa katliamı yapıyor, Alevi katliamcısı Yavuz Sultan Selim’in adını rant kapısı olan köprüye veriyor’ dedi. Açıklama şöyle devam etti: “Biz Aleviler bize ait olanları istiyoruz. Yani kutsal dediğimiz Hacı Bektaş’ta cem yapmak ve din derslerinin kaldırılmasını istiyoruz. Bizler buradan hükümete seslenerek dergahımızdan elini çek müzeni de heykellerini de al git diyoruz.’ Açıklamada sürekli “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. Açıklamaya Partizan ve BDSP’de katıldı.

Programda, paneller ve müzik dinletileriyle birlikte sergiler de açıldı.

Panel konusu kurtuluş savaşında Aleviler idi. Akşam ise grupların çıkmasından önce birlik cemi yapılarak semah gösterileri oldu.

İkinci gün

Gün boyu panellerle geçti. Panel konusu Alevilerin güncel sorunlarıydı. Konuşmacılar arasında gazeteci yazar Nedim Şener de bulunuyordu. Panellere katılan halkın sürekli devletin kendilerini asimilasyon politikaları uyguladığı vurgulandı.

Konserlerde de sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Törenlere ilk defa TOMA getirildiği gözlendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu