Emek

“Güvencesizliğe ve savaş çığırtkanlığına boyun eğmeyeceğiz!”

İstanbul: BEDAŞ işçileri her hafta olduğu gibi Cuma günü(5 Ekim) Galatasaray Lisesi önünde saat 15.30’da bir araya gelerek “BEDAŞ’tan atılan işçiler geri alınsın” dedi.

Lise önünden BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne kadar yürüyüş gerçekleştiren işçiler; yol güzergâhlarında bulunan Kiğılı mağazası ve THY şubesine de uğradılar sloganlarıyla. İlk başta İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Kiğılı mağazası önünde durarak; “Kiğılı’dan haksız yere işten atılan arkadaşımıza destek olmak için burada 1 dakika boyunca alkışlarımızla, ıslıklarımızla protesto edeceğiz” diyerek halka seslendiler ve “Kiğılı’dan alışveriş yaparak bu halksızlığa ortak olmayın” sözleriyle çağrı yaptılar.

Konuşmalarına rdından “Kiğılı işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı.Halkında alkışlarıyla destek verdiği eylem yürüyüşle devam etti.

“Havada karada her yerde direniş”

İşçiler, THY önüne kadar “Söz yetki karar çalışanlara”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganlarıyla yürüdü. THY şubesi önüne gelindiğinde ise trafik tek şerite kapatılarak 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Yaklaşık iki ay önce şube üzerine çıkılarak açılan pankart hatırlatıldı ve “Biz emekçiler olarak altından girer üstünden çıkar bu sermaye düzeniyle baş ederiz” denildi.

BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne gelindiğinde kitle adına basın açıklamasını okuyan Arif İnan Başgedik; “Güvencesizliğe ve savaş çığırtkanlığına boyun eğmeyeceğiz!” diyerek, Taşeron belası ve güvencesizlik ile işçilere ölümü ve sefaleti reva gören AKP iktidarının savaş tezkeresi ile bu ülkenin yoksul emekçilerinin sadece emeklerine değil canlarına da göz diktiğini dile getirdi. Eylem işçilerin direniş halaylarıyla sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu