Dünya

Güney Afrika’dan Gezi ile dayanışma

H. Merkezi: Gezi direnişine yönelik devletin baskıları artarken, Gezi direnişi dünya genelinde yankılanmaya devam ediyor. Güney Afrika’nın yoksul-emekçi semtlerinde çalışma yürüten devrimci Abahlali baseMjondolo örgütü 11 Haziran günü bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamanın tamamını yayımlıyoruz:

 

“Hepimiz Türkiyeli Demokratız”

Türkiye’deki mücadeleye Dayanışma Açıklaması

Abahlali baseMjondolo Güney Afrika’da varoşların ve diğer fakirlerin demokratik üyelik temeline dayanan bir harekettir. Uzun yılların sömürü, baskı ve adaletsizliği bizleri 2005 yılında örgütlenme kararına götürmüş ve kendimizi temsil etmemiz ihtiyacını doğurmuştur. İlk aşamada bizler toprak ve temel konut mücadelesi verirken bunun onur restorasyonu ve eşitliğimizin tanınması mücadelesinde ilk adım olduğunu düşünüyoruz. Bizim rahat durmamızı isteyenler tarafından çeşitli olaylarda cezalandırıldık ve yoğun baskılara maruz kaldık.

Bizler saldırı altındayken tüm dünya bizimle dayanışma içindeydi (Auckland’den İstanbul’a, Nairobi, Londra ve New York’ a kadar). Haiti ve Filistin’de yoldaşlarla omuz omuza baskı ve zulme karşı direndik. Bugün ise Türkiyeli yoldaşlarla ve tüm Türkiyeli demokratlarla dayanışma içindeyiz.

Hareketimizi güçlü tutmanın yolunu, yönetiminin sürekli üyelerin ellerinde olmasında olduğuna inanıyoruz. Ve yaptığımız politikalarda halkın günlük yaşamını etkileyen etkenler için mücadeleyi güçlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Biz bunu yaşayan politika olarak adlandırıyoruz. Fakat şunu gözden kaçırmıyor ve önemsiyoruz; Güney-Afrika’da bizleri tecrit eden ve ezen sistemin Türkiye’deki halkı tecrit eden ve ezen sistem aynısıdır. Bizler bu zorlu mücadelemizde bizlerle ilk dayanışma içerisinde olanların Türkiye’den Sendikalar ve halk evlerinin olduğunu unutmadık.

Sizin onurunuz bizim onurumuzdur. Sizin onurunuzu zedeleyen politikacılar ve onların polisleri bizim onurumuzda zedelemişlerdir. Aşikârdır ki Güney-Afrika ve Türkiye’de eşit ve adaletli toprak, refah ve güç paylaşımı olmadan onur ve barış olanaksızdır. Bizler sizinle ve yanınızdayız. Biz halka rağmen değil halkla beraber mücadele yürütüyoruz. Mücadelenizle en iyi şekilde nasıl en etkili şekilde dayanışma geliştirme konusunda sizlerin yol göstermesiyle ve sizinle beraber geliştirecek ve dayanışmamızı güçlendireceğiz. Ve böylece sizin tarafınızdan yönlendirileceğiz ve canlı bir dayanışma mücadele kurmanın yolları

Türkiyeli yoldaşların açıklamalarını ehemmiyetli bir şekilde inceledik. Şehir meydanlarında demokratik hak ve taleplerini dile getirmeye çalışan halka yapılan saldırılardan dolayı başbakan Erdoğan’ı ve hükümetini kınıyoruz. Sizler üzerinde yapılan bu despotça, biber gazlı, tazyikli su, coplama ve iç savaş tehditleri ile yapılan bu saldırıyı şiddetçe kınıyoruz. Bu saldırılar demokratik değildir, saldırıları gerçekleştirenlerde suç işlemekteler.

Başbakan Erdoğan’ı ve hükümetini demokrat, ilerici ve demokratik kurum ve kuruluşlara karşı yürüttüğü savaşı durdurmaya çağırıyoruz. Dünya çapında tüm ilerici hareketleri Türkiye mücadelesiyle dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz. Aynı zamanda Güney-Afrika hükümetinizde dünyanın nasıl Apartheid’e karşı mücadelenin en karanlık günlerinde nasıl dayanışma içinde olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Bizler devletimizi adaleti çıkar öncesine koymaya, mücadelemizin anısını sömürücü ve baskıcıların yanında olmakla lekelememeye çağırırken, Türkiye halklarının mücadelesine tüm ve koşulsuz dayanışmada bulunmalarına çağırıyoruz.

Demokrasimize yol açan Güney-Afrika’nın anti-demokratik ve pervasız saldırgan Apartheid rejimi toplumsal ve geniş örgütlenmemize zemin hazırlamıştır. Apartheid sonrası rejimin ilerleyen şiddeti varoşlarda, madenlerde ve çiftliklerde mücadelenin gelişme zemini olmuştur. Sefillerin öfkesinin her türlü şekilde gelişebileceği konusunda uyarmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ezilen tüm haklara ve ezenlere şunları hatırlatmak isteriz. Ne zamanki ezilenler ellerindeki gücün farkına varırlarsa o zaman dünyayı alttan değiştirme gücüne sahiptirler. Ezenlerin bizleri bölmelerine asla müsaade etmemeliyiz. Gücümüz bizlerin insanlığımızı tanımak ve bu temel üzerinde yükselen birliğimizden gelmektedir.

Türkiye Büyükelçiliği Pretoria bölgesinde bulunuyor ve bizler KwaZulu-Natal ve Batı Cape deyiz. Fakat bizler Türkiyeli yoldaşlarımıza bu mesajımızı iletiyoruz mücadeleleri destekliyoruz ve onlarla olan dayanışmamızı beyan ederiz. Pretoria da bulunan Türkiye Büyükelçiliğini de göndereceğiz. Durban Belediye binası önünde Türkiye haklarıyla dayanışma mitingi yapacağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu