Dünya

Güney Afrika’da maden işçileri kazandı

Güney Afrika’da Marikana’dan sonra greve başlayan altın madeni çalışanlarının eylemi zaferle sonuçlandı. Madenciler ücret artışı anlaşması imzaladıktan sonra grevi sonlandırdı.

Uzun süredir ücret artışı için grevde olan Güney Afrikalı altın madeni işçilerinin direnişine önderlik eden Ulusal Maden İşçileri Sendikası (NUM) tarafından yapılan yazılı açıklamada taleplerinin kabul edildiği ve bunun üzerine grevi sonlandırdıkları belirtildi. Maden Ticaret Odası da ücretlerde yüzde 11 ile 20.8 arasında artış yaptıklarını ve bunun madenciler tarafından kabul edildiğini bildirdi

Binlerce altın madeni çalışanının bir ayı aşkındır grevde olduğu ülkede grevcilerle yapılan müzakerelerin yaklaşık üç hafta sürdüğünü belirten NUM Genel Sekreteri Frans Baleni, bazı zamanlarda görüşmelerin askıya alındığını ancak yeni anlaşmanın işçiler tarafından kabul edildiğini ifade etti.

NUM, bu zaferin değişik madenlerde hala grevde olan on binlerce madenciye talepleri karşılanıncaya kadar grevi sürdürme kararlılığı verdiğini söyledi.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu