GüncelManşet

Gülsuyu’nda Kentsel Dönüşüm oyunları

Gülensu ve Gülsuyu Mahallesi emekçi halkı, yıllardır  kentsel dönüşüm kapsamında yaşam alanlarının talan edilmesine ve Maltepe belediye Başkanı Mustafa Zendin’in yalanlarına karşı mücadele ediyor.

2012 Kasım ayı içinde Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde mahalle halkının katılımı ile gerçekleştirilen bir toplantıda “Nasıl bir kentsel dönüşüm planı” başlığı ile birifing vermişti. Bu konuşmasında Gülsuyu ve Gülensu Mahallelerinin planının nasıl olacağını anlatmıştı. Bu toplantıda  Mustafa Zengin planı mahalle halkıyla birlikte hazırlanacağını söylemişti. Plan belediye meclisine iletilmeden önce mahalle halkına sunulacaktı. Ancak Zengin ve akıl hocalarının ayak oyunlarıyla hazırlanan  “ada” bazındaki imar planını halka sunulmadan belediye meclisine gönderildi.

Bu konuya ilişkin dün akşam(27 Kasım Çarşamba) saat:19.00 ‘da Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme Derneği’nde devrimci kurumlar ,dernekler,siyasi partiler ,muhtarlar, mahalle halkının  katıldığı toplantı gerçekleştirildi. Toplantının  başında Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül süreç hakkında bilgi verdi. Şengül’ün ardından Gülensu Mahallesi Muhtarı Sabri Şakar bir konuşma gerçekleştirdi. Şakar konuşmasında; “Bizim burada gayemiz, insanları gereksiz yere eleştirmek ve karalamak değil. Bizim esaslı görevimiz mahallemizi ve halkımızı nasıl yalanlardan, dolanlardan korumaktır. İki mahalle muhtarı olarak Belediye ile yapmak istediğimiz görüşme randevusu bizlere verilmedi. Mahalleli olarak hazırladığımız 16 planlama belediyenin meclise yollandı ancak belediye bunları uygulamadı. Bizde Gülensu ve Gülsuyu Mahallesi Muhtarları olarak belediyenin planı onaylamıyoruz.” dedi.

 Gülsuyu  ve Gülensu Mahallesi’nde başlatılan “Kentsel dönüşüm” imar çalışmalarının en başından beri bir mahalleli gibi çalışan müteahhit  ve plancı Hasan Sert konuyla ilgili yaptığı açıklamada  “ ‘Bu plan mahallelinin beklediği bir plandır yada değildir’ demek mahalle halkının  vereceği cevapta saklıdır. Lakin % 30 tapusuz arazideki sorun çözülmeden,dere yataklarındaki ,yeşil alandaki sorunlar çözülmeden, belediyenin hazırladığı planı mahalle halkının onaylamayacağı aşikardır. Plan bu haliyle belediye meclisinden çıkar büyükşehire giderse orada verilecek onayla birlikte mahalle halkı bölünür ve bu mahallede büyük yaralar açmasına neden olur “dedi.

Biz aptal insanlar değiliz  

Mahalle halkı ise yapılan planların  birlikteliğine bir saldırı olarak yorumluyor. Yapılan yorumlardan kimi kesitler şu şekilde;

 “ Mustafa Zengin Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde bize “Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş, mahalle halkıyla belediyenin ortaklaşa hazırlayacağı bir plan yapacağız” demişti. Şimdi ne diyelim biz? Maltepe Belediyesi bizi her defasında oyalayıp duruyor. Zengin seçimler öncesi “tapularınızı dağıtacağım” dedi. Fakat bırakalım tapuyu dağıtmayı mahallemize bir daha uğramadılar. Şimdi seçimler yaklaştı, kentsel dönüşüm konusu yine en başa geldi. Seçim yatırımı olmayacağız,  bu defasında çıkıp  halkla nasıl oyun oynanır bunun hesabını bütün mahalle halkı olarak,  soracağız. Öfkeliyiz çünkü koynumuzdan çıkan yılan bizi sokuyor. Her defasında kandırılmaya çalışılıyoruz. Biz aptal insanlar değiliz. Belediyenin bu oyununu bizler bozacağız.

gulsuyu toplantiBelediye meclis üyeleri tartıştı

 Toplantıya katılan  5 CHP Belediye Meclis Üyesi ise kendilerini savunarak “belediyede hazırlanan plandan bizim hiç bilgimiz olmadı” dedi.  “Planlama konusunda bizler de mahalle halkının yanında olacağız diyerek” kendi aralarında dönen oyunları ortaya koydular. Öte yandan bu kişiler söyledikleri yalanlarla beraber kendi aralrında tartıştılar.bir mahalleli de  bu tartışma sonucunda “halkı kandırmanın vebalini  bu belediyenin içinde barınan herkes öder” diyerek tartışmaya son noktayı koydu.

 Gider o belediyeyi başınıza yıkarız

Son olarak Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme Derneği  Başkanı Ali Şengül bir konuşma yaptı. Şengül konuşmasında “ Gülsuyu Mahallesi dışarıdan bakıldığı gibi değildir. Bu belediye ahlaklı davranmıyor arkadaşlar. Mahallenin % 30-40’ı sorunlu. Biz bu sorunların çözülmesi yönünde uğraşıyoruz. Belediye bize emsal verip duruyor. Sorunlu alanlardaki sorun çözülmeden bu plan yapılamaz. Bu belediyeyi belediye başkanı yönetmiyor. Bürokratlar yönetiyor. Biz bazı değerlerlerimizden feragat ettik. Belediye başkanının bize yaptığı saldırıdan sonra onunla tekrar hiç bir şey olmamış gibi;  aynı masaya oturup, mahallenin çıkarı için konuşma ihtiyacı duyduk. Ama belediye başkanı bizleri tekrar oyaladı ve bizden faydalanmak istedi. Belediye bu sorunu çözmek zorundadır. Halk tapusunu bekliyor. Eğer belediye bunu böyle dayatıyor zorluyorsa, bu halkı kandırmaya çalışıyorsa,  gider o belediyeyi ve meclisi başlarına yıkarız.” dedi  yapılan konuşmaların ardından  Cuma günü belediye meclisi ile görüşmeye gidecek heyet belirlendi. Önümüzdeki günlerde mahalle halkına yapılacak geniş katılımlı bir halk toplantısı yapılarak belediyenin yaptığı plan anlatılacak.

Gülsuyu Partizan

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu