GüncelManşet

(Video) Gülsuyu’nda çetelerin saldırıları örgütlü

İstanbul: Yıllardır Gülsuyu Gülensu’da çeteler tarafından baskı altına alınan mahalle halkı her türlü saldırılara karşı çıkarak mücadelesini sürdürüyor. Mahallede ellerinde silahlarla çevreye küfür savuran, genç çocukları uyuşturucuya alıştıran, torbacılık yaptırıp esnaftan haraç kesen çeteler polis destekli birçok yeni saldırıya imzalarını atıyor.

Yaklaşık 3 hafta öce Gülensu’da çeteler tarafından Cebrail Günebakan’ın ardından mahalle halkının her türlü suç duyurusu yanıtsız bırakıldı. Polislerin mobese bozuk ya da aranıyor gibi gerçekliği olmayan gerekçelerle bir yandan mahalle halkına her türlü saldırı onaylanıyor bir yandan da göstermelik olarak küçük gözaltılarla çetelere kahve ısmarlanıp sırtları sıvazlanıyor. Bir ay içerisinde Gülsuyu-Gülensu’da çetelerin gerçekleştirdiği saldırıda 13 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Çetelerin sırtları sıvazlanıyor

Gülsuyu’nda çeteler her türlü yol ve yönetimi kullanarak özellikle devrimci demokrat yurtsever kurumlara yönelik saldırılarını arttırıyor. Sokak duvarlarında ekonomik ve siyasal talepler eksenli sloganların olduğu mahallede bu günlerde çetelerin imza attığı “Örgütçüler mahalleden defolun” sloganları yazılı. Baskı tehdit ve şantaj üzerine mahalle halkını baskı altına almak isteyen bu çetelerin bu tür propagandalarının etkisiz olduğunu peşinen söylemek gerekiyor. Zira çeteleri bu kadar güçlü şekilde görünür kılan mahalle halkının örgütlü duruşundaki sıkıntılardır. Zira bireysel olarak hangi eve girilirse girilsin hangi esnafa konuşulursa konuşulsun çetelere yönelik tepkiler göze çarpıyor.

Bu bağlamda çetelere ve yıkımlara kaşı örgütlenme çalışması yürütenlere dönük saldırılar giderek artmaktadır. Yapılan afişlerden dağıtılan bildirilere kadar örgütlenmeye yapılan çağrılar mahalle polis ve çeteler eliyle sürdürülen her türlü yozlaşmayı hedef almaktadır. Bu çalışmalar ise devlet tarafından “terör” faaliyeti diye engellenirken çetelerin de önü açılıyor.  

Dün benzer bir örgütlenme çalışmasının yapıldığı sırada çeteler tarafından 2 SGD üyesi ayaklarından vuruldu. Üzerinden saatler geçmesinin ardından yine aynı kişiler tarafından bu kez Gülensu’da bulunan Maltepe ESP İlçe binasını basarak ilk olay için geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Partizan Dergisi okuru Çağdaş Temuroğlu’nu da aralarında bulunduğu 3 kişi vuruldu. Gerçekleştirilen bu saldırıların ardından herhangi bir hukuki işlem yapılmazken Kartal Devlet Hastanesi’nde polisler yaralıların tedavisini engelleyerek zorla ifade almak istedi. Yaralılara olaya dair hiçbir soru sormayan polislerin sizde silah var mıydı? Siz ateş ettiniz mi? gibi sorular sorması provokatör yaklaşımların açık örneği olup, çeteleri koruma gayretinin gözler önüne seriyor.

Saldırılar örgütlü

Gerçekleştirilen saldırıların ardından çeteler mahallede ellerini kollarını sallayarak, evlerine silah taşıyarak, arabalarla devriye atarak, havaya ateş edip; küfürler savurarak emekçi Gülsuyu halkını tehdit etmeye devam ettiler. Plakaların polise bildirilmesi, eşkâllerine belirlenip il ve ilçe emniyet müdürlüğüne bildirilmesine rağmen mahalle içinde herhangi bir önlem alınmadı. Aksine devrimci kurumlar takip altına alınarak tutuklanma gerekçesi arandı.

Tüm bu tehditler devam ederken saat 19.30’da Gülensu Heykel Meydanı’nda bir araya gelen Partizan, Halk Cephesi, ESP, Kızılbayrak, EMEP, BDP ve SDP “Çetelerden hesap soracağız” yazılı pankart açarak Esenkent ilçe emniyet müdürlüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen yürüyüşte sıklıkla “Çetelere geçit vermeyeceğiz” , “İşbirlikçi polis hesap verecek” vb. sloganlar atarak mahalle halkını eyleme çağırdı. Esenkent Polis Karakolu önünde Çevvik kuvvet ve TOMA ile yolu kesilen kitle burada basın açıklamasını gerçekleştirdikten sonra eylemi sonlandırdı.

Eylemin ardından tekrar sloganlarla mahalleye yürüyen kitle Heykel Meydanı’na yaklaştığında tekrar silahlı saldırıya uğradı. Bir araç üzerinden kitle üzerine açılan ateşle bir ESP üyesi bir Özgür gelecek okuru ve DİHA muhabiri Öykü Dilara Keskin ile Özgür Gelecek Muhabiri SvenKaeuler yaralandı. Yaralıların hastaneye kaldırılmasının ardından kitle sloganlarını daha gür atarak Heykel Meydanı’na doğru yürüyüşüne devam etti. Meydana yaklaşıldığında bu kez bir saldırı daha gerçekleşti. Gerçekleştirilen saldırıya Militanlar ara sokaktan karşılık verince çeteler geldikleri aracı bırakarak bölgeden kaçtı. Çatışmaların ardından mahalle halkı ajitasyonlarla çetelere karşı mücadeleye çağırıldı. Gerçekleştirilen eylemin ardından demokratik kitle örgütleri ESP bürosunda gece geç saate kadar nöbet tuttular.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=zi2REdR9Xh8&feature=c4-overview&list=UUWFEQBbmxiBnrH-MWJCwt6w{/youtube}

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=YRe2CurXiuc&feature=c4-overview&list=UUWFEQBbmxiBnrH-MWJCwt6w{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu