Güncel

Gülsuyu’nda çeteleşmeye karşı halk toplantısı

İstanbul: 23 Ağustos Cuma akşamı saat:19.00’da Gülensu mahallesinde bulunan Çorumlular Derneği’nde Gülsuyu ve Gülensu Mahallesi muhtarlarının çağrısıyla bir halk toplantısı gerçekleşti. Toplantının konusu mahallenin yakıcı sorunu çeteleşme olurken, halk bazında bu sorun için ne düşünüldüğü konuşuldu. Neler yapılabileceği ve çeteleşmeye karşı nasıl mücadele verileceği tartışıldı.

Gülensu mahallesi muhtarı Sabri ŞAKAR, açılış konuşmasını yaparak ”yaşanan saldırıları yapanların kimler olduğunu bizzat çok iyi biliyoruz. Biz halk olarak bu sorunla nasıl mücadele edeceğiz. Neler yapabiliriz? Birkaç defa Gülsuyu muhtarı Nejdet Tümer’le Esenkent karakoluna giderek bu çetelerle ve yaşanan saldırılarla ilgili bilgi almaya çalıştık. Fakat polis ‘Biz onları yakalayacağız. Takip ediyoruz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz’ diyerek geçiştiren cevaplar verdi. Bu sorun sadece benim sorunum değil ve bu sorunu sadece ben çözmeyeceğim, tek başıma benim yapacağım bir şey değil, bunu birlikte çözeceğiz “diyerek acilen halk komisyonu kurulması gerektiğini dile getirildi.

Gülsuyu mahallesi muhtarı Nejdet Tümer ise konuşmasında “Her iki mahalle, bir bütün olarak kurulmuştur ve bunlara karşı da mücadelemiz ortaktır. Biz muhtarlar olarak bu saldırılardan, çetelerden rahatsızız. Ceplerine 20 lira koyularak birer piyon misali öne sürülüyor bu çeteler” diyerek mahalle halkının bir arada durması gerekliliğinin bu gün daha zorunlu olduğunu vurguladı.

Toplantıya katılan halktan söz alarak konuşmalar yaptı. Gülsuyu spor Başkanı Behram KAÇAR ise konuşmasında önemli bir yere değindi. Kaçar “Biz sıkıntıları önceden görebiliyorduk. Gülsuyu Spor Kulübü stadının Maltepe Belediyesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeyerek belediyenin yeri olduğu söylenerek yıkılması, yozlaşma, kentsel dönüşümle alakalı olup aynı zamanda bir taktiksel politika olarak yaygınlaştırıldı. Bu çeteler ve son saldırılarda adı geçen birden fazla çeteciler arasında benim futbolcularım var. Şimdi bu çocukların en az işlediği suçlardan dolayı yirmişer yıl ceza yatarları var. Ve bu çocuklar ceza yatacaklarını bildikleri için saldırıyorlar. Tabi saldırıları kendi başlarına yapmıyorlar, onlara yaptırılıyor.” Son olarak “Ormanda kesilen bir ağaç demiş ki; ben en çok kesildiğime değil, bizi kesen baltanın sapının bizden olmasına üzülüyorum” sözlerini ekleyerek, Gülsuyu futbol stadının tekrardan yapılması gerektiğini ve yozlaşmanın gençliğin ancak spor ve sosyal aktivitelerle bertaraf edilebileceğine inandığını söyledi.

gülsuyu cetelere karşı forumToplantıya, çeteleşmeye karşı mücadele yürüttüğü esnada çeteciler tarafından hakkında yalan ifade verilerek tutuklanan Yusuf AYDINDAĞ’ın annesi de katılarak çocuğunun bu mücadele uğruna cezaevinde olduğunu mahalle halkının kendi mücadelesine ve devrimcilere sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Gülensu mahallesinde 2011 yılında çetelerin saldırısı sonucu ayağından vurularak yaralanan Volkan Uyar da “ Ben bu mahallede doğmadım ama bu mahallede büyüdüm. Çetelerdeki insanlar benim çocukluk arkadaşlarımdı. Bir yerden sonra yolarımız ayrıldı. Ben mahallenin devrimci kültüründen etkilenerek siyasetle ilgilenmeye başladım. Onlarsa, önce yozlaşmaya sonra çeteleşmeye ve biz devrimcilere kurşun sıkmaya kadar geldiler. Bizim arkamızda Gülsuyu halkı var, emekten onurdan gerçekten yana. Onların arkasında kendisinin de bir çete olan devlet, patronlar (Koçlar, Sabancılar, Ağaoğlular) var -sömürüden, baskıdan halka karşı işlenen suçlardan yana. Ayrıca Sakarya çetelerinin ve Alperencilerin de bunlara ekonomik ve lojistik destek sundukları ortak hareket ettikleri söyleniyor” diyerek mahalle halkının devrimci kurumlarda örgütlenmesi çağrısı yaptı. Toplantı yeterlilik düzeyine ulaştıktan sonra komisyon oluşturma kararı alındı. Mahalle halkının komisyona kendilerini yazdırmasından sonra toplantı komisyonun alacağı kararlar sonucunda bir araya gelmek üzere toplantılar düzenleyecek.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu