Manşet

“Gülsuyu uyuma, Malatya’ya sahip çık!”(yenilendi-video)

Kartal: Malatya’nın Sürgü Beldesi’nde Alevilere yönelik katliam girişimi ve nefret saldırıları ülkenin birçok yerinde olduğu gibi İstanbul-Maltepe’ye bağlı Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’nde de yapılan kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi.

29 Temmuz gecesi Gülsuyu-Gülensu’da yapılan eylemin ardından daha kitlesel bir eylem yapma kararı alan ESP, Halk Cephesi, KÖZ, Maltepe Pir Sultan Oluşumu ve Partizan; 30 Temmuz günü gün boyu evleri sokak sokak gezerek akşam yapılacak eyleme çağrı yaptı.

Akşam saatlerinde Gülensu Son Durak’ta “Katliamcı devlet hesap verecek! Hepimiz Aleviyiz, hepimiz Kürdüz” pankartı açan kitle, binlerle yürüyüşe geçti.

Gülsuyu uyuma, Malatya’ya sahip çık”, “Hepimiz Kürdüz, hepimiz Aleviyiz”, “Katil devlet hesap verecek”, “Malatya faşizme mezar olacak” vb. sloganlarla Heykel’e yürünen eyleme, yoldan geçen araçlar korna çalarak; yoldan geçenler önce alkışlayıp sonra da eyleme katılarak destek verdi.

Heykel’e varan binler, buradan E-5’e yürüme kararı aldı. Mahallenin birçok sokağının yüründüğü eylemde E-5’e varmadan kitlenin önü panzerler ve çevik kuvvetle kesildi.

“Katil polis Gülsuyu’ndan defol” sloganları atan kitle kararlılıkla çevik kuvvetin çekilmesini bekledi. Kısa süreli bir gerginliğin ardından oturma eylemi yapan kitlenin kararlılığı karşısında çevik kuvvet geri çekilmek zorunda kaldı.

Taksi Durağı civarına gelindiğinde burada basın açıklaması yapıldı. Kitle açıklamanın ardından coşku ve kararlılıkla yeniden Heykel’e yürüyüşe geçti.

Mahalle halkının “son yıllarda Gülsuyu’nda gerçekleşen en kitlesel eylem” olarak bahsettiği yürüyüş burada sona erdi.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu