Manşet

Gülsuyu “savaş alanı”!

Gülsuyu: Gülsuyu’nda “Mahallemizde çeteleri istemiyoruz” şiarıyla 28 Eylül Çarşamba günü Gülensu Mahallesi Son Durak’ta Partizan‘ın da destek verdiği Halk Cephesi‘nin yürüyüşüne Çeşmebaşı Durağı’nda çeteler silahlı saldırıda bulunarak bir eylemciyi bacağından yaraladı.

Saldırıdan sonra Heykel Durağı’na çekilen Halk Cepheliler, burada yollara barikatlar kurdu. Yol kontrolü yaparak hiçbir aracın geçişine izin verilmedi. Bu esnada barikatları aşarak meydana çıkan üç akrebe taşlı, sopalı saldırılar yapıldı. Polis araçlarıyla olay yerinden kaçmak zorunda kaldı.

Uyuşturucu çeteleri, Heykel Meydanı’nda bekleyen Halk Cepheliler’e  geç saatlerde  geldikleri araçtan ateş edip, araçlarını bırakarak yaya bir şekilde kaçtılar. Çetelerin aracı olay yerinde ateşe verilerek yakıldı. Gece geç saatlere kadar devam eden eylem bir süre sonra sonlandırıldı.

 

1 kişi yaşamını yitirdi

Dün sabah (29 Eylül) Heykel Meydanı’nda bulunan mobese kayıtlarını almaya gelen polise engel olan Halk Cepheliler’in üzerine otomatik silahlarla ateş açıldı. Polisin saldırısında kimse yara almadan kurtuldu. Fakat polise müdahale devam ettiği esnada polis, Figen ve Baran isimli 2 Halk Cephesi üyesini gözaltına aldı.

Dün yaşananlar üzerine Halk Cephesi üyeleri bir eylem daha düzenledi. Son Durak’tan başlayan yürüyüş Çeşmebaşı Sokağı başında tekrar çetelerin silahlı saldırısına uğradı.  Bu saldırıda Hasan Ferit Gedik başına aldığı mermiler sonucu yaşamını yitirdi. 

Yine biri ağır, 2 kişi daha yaralandı.

 

Çeteleri koruyan polis mahalleden kovuldu

Daha sonra Heykel Meydanı’nda toplanan devrimciler barikat kurdu.  Sldığımız bilgilere göre eylem yapan DHKP-C militanlarına PKK, MLKP ve TKP/ML militanları da katılarak destek verdi.

Uzun namlulu silahlarla mahallenin bütün sokak başlarında nöbet tutan devrimcilerin arasına girmeye çalışan bir çete aracından yine bir saldırı gerçekleşti. Burada bir mahalleli karın boşluğundan vurulurken, çete arabası silahlı militanlar tarafından 2 dakika boyunca taranmasına rağmen olay yerinden kaçmayı başardı. 

Hasan Ferit’i öldüren çetelere karşı bir şey yapmayan, aksine çetecileri korumaktan başka bir işe yaramayan polisin zırhlı aracı, meydana girmek isterken militanlar tarafından tarandı. Polis yoğun saldırılar sonucu mahallenin dışına kaçmak zorunda kaldı.

 

Kepenkler kapatıldı, okullar tatil edildi

Çatışmalar gece sabaha kadar sürdü. Sabaha karşı mahalleye giren polisle yine çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalarda ölen ya da yaralanan olmadı.

Mahallede şu an itibariyle bütün esnaf kepenk kapattı. Minibüsler ve İETT çalışmıyor ve okullar tatil edildi.

 

Gülsuyu’ndan doğal muhabir

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu