Güncel

Gülsuyu-Gülensu’da devletin beslemelerine geçit yok

Devlet beslemesi olarak devşirilen çeteler Gülsuyu-Gülensu’da yozlaştırma ve sindirme çalışmalarını aralıksız destek veriyor. Mahalle halkının çetelere karşı mücadelesi de yapılan eylemlerle devam ediyor.

Öncesinde ellerinde silahlarla yaklaşık 30 kişilik grup mahallede korku yaratmak için insanların evlerini işaretlemiş çevreye küfürler savurup havaya ateş açmışlardı. Aynı şekilde duvarlara “Örgütçüler Gülsuyun’dan defolun” şeklinde küfürler içeren yazılar yazdılar. Devrimci demokrat ve yurtseverlere dönük saldırılarına ara vermeyen çeteler son olarak 24 Temmuz günü Gülensu’da bulunan Nurettin Sözen parkına gelerek ESP üyesi Cebrail Günebakan’a “Seninle konuşmamız lazım” diye birkaç söz söylemiş Günebakan’ın “sizinle konuşacak bir şeyimiz yok demesinin ardından çeteler silahlarıyla Günebakan’ın arkadaşları ile oturduğu Umut Çay bahçesini taradılar. Ailelerin ve çocukların bulunduğu çay bahçesine 20 el ateş eden çeteler, çevreye küfrederek bölgeden kaçtılar. Sırtından aldığı kurşunla ağır yaralanan Günebakan hastaneye kaldırılırken, çeteler geldikleri arabaları parkın girişinde bırakarak bölgeyi terk ettiler. Olayın yaşanmasının ardından mahalle halkı çetelerin arabasının camlarını kırdılar. Olayların durulmasının ardından bölgeye gelen polisin arabayı alarak bölgeden ayrılması ise dikkat çeken başka bir konudur.

Polis-çete elele

Çetelerin Gülensu-Gülsuyu halkına yaşattıkları elbette bunlarla sınırlı değil. Genç çocuklara zorla torbalar dolusu esrar taşıtıyorlar. Polis destekli olan çeteler birkaç kez mahalle halkı tarafından yakalansa da daha sonra karakoldan salıveriliyor. Mahalle içinde plakasız araçlarla kar maskeli dolaşan çetelerin kullandıkları silahlar ise birebir polisler tarafından temin ediliyor. Zira kullanılan silahların model ve biçimleri çetelerin desteksiz olmadığını gösteren en somut örnektir. Öte yandan söz konusu devrimciler olduğunda ayna misali çalışan mobese kameralar, çetelere gelince ya bozuk ya da silinmiş oluyor Özellikle Taksim ayaklanmasının ardından bölgede azalan polis devriyeleri yerini çetelerin devriyesine bırakmış durumda. Tüm bu yaşananlar mahalle halkının öfkesini giderek kabartıyor.

Gülsuyu halkı saldırıyı protesto etti

Cebrail Günebakan’a dönük gerçekleştirilen saldırı, 25 Temmuz Günü gerçekleştirilen eylemle protesto edildi. Gülensu Son Durak’ta bir araya gelen kitle “Çetelerden Hesap Soracağız, Gülensu-Gülsuyu halkı” yazılı pankart açarak Fatmahanım Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yol boyunca mahalle halkını mücadele saflarına çağıran kitle sıklıkla  “Halkımız saflara hesap sormaya”, “Çetelere geçit vermeyeceğiz”, “Çetelerden hesap soracağız” sloganlarını attılar. Mahalle halkının alkış ve ıslıkları ile eyleme destek vermesi ve yürüyüşe katılmasıyla yüzlerce kişi önce Gülensu Meydan daha sonra da Fatmahanım Meydan’a sloganlarla yürüdü.

Eyleme Sarıgazi Direniş Komitesi’de Sarıgazi Halkı imzalı “Halkın İsyanını Durduramayacaksınız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam” yazılı pankartı ile destek verdi. Kitle sıklıkla “Diren Gülsuyu Sarıgazi Seninle” sloganları attı. Öte yandan eyleme Partizan, ESP, BDP ve SDP’de destek verdi.

Eylemde kitle adına konuşma yapan Zelal Armutlu devlet tarafından beslenen çetelerin Gülensu -Gülsuyu’nda halkı sindirmek istediğinden bahsetti. Çetelerin sinek olduğunu belirten Armutlu, bataklığı kurutmadan sineklerden kurtulunamayacağını belirterek, her türlü devlet saldırısı karşısında direnişini sürdüren devrimci yurtseverlerin birkaç besleme çeteye boyun eğmeyeceğini, hesap soracağını belirtti.

Açıklamanın ardından eylem sloganların atılmasıyla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu