Emek

Grevdeki FEDAŞ işçileri yol kapattı

H. Merkezi: Fırat AKSA Elektrik Dağıtım Şirketi (FEDAŞ) işçileri bugün(9 Ekim), iş güveliği ve düşük ücretlerin yükseltilmesi talepleriyle başladıkları grevin 20. gününde FEDAŞ önüne yürüdü.
Eylemde sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın AKSA direnişimiz” ve “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı. FEDAŞ önüne yapılan yürüyüşün ardından burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Direnişteki işçiler adına yapılan basın açıklamasını okuyan Cafer Yıldız, işçilerin en temel kazanılmış haklarının özellikle son 10 yıllık AKP hükümeti döneminde hak olmaktan çıkarılarak, meta haline getirildiğini söyledi. Yıldız, AKSA elektrik şirketinin Dersim’e elektrik satabilmek için, bünyesinde çalışan işçilerin can güvenliğini hiçe saydığını belirterek, “Taşeron şirketler çalışma yaparken bile daha yüksek olan bu maaşlar, yaklaşık 4 ay önce taşeronun aradan çıkarılmasıyla daha yükselmemiş aksine, AKSA şirketinin kar hırsıyla daha çok düşürülmüştür” dedi.
İşçilerin talepleri gözetilmeden imzalanan toplu sözleşmenin de meşru olmadığını ifade eden Yıldız, “Bu sözleşme bizim için müsveddeden ibarettir. Taleplerimizi iletmek için AKSA ile yaptığımız görüşmelerde 7 maddeden 6’sını kabul ettirdiğimiz söylenmiştir. Ancak bu talepler zaten işçilere verilmesi gereken haklardır” diye konuştu. Yıldız, işçilerin temel talepleri olan maaşların yeniden düzenlenmesi ve iş güvenliğinin sağlanması koşulları kabul edilene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.
Yapılan açıklamaların ardından Dersim-Elazığ yolunu tepki olarak yarım saat trafiğe kapatan işçiler, ardından sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu