Güncel

Gözaltı ve tutuklamalara Bursa’dan protesto

Bursa: Taksim Gezi direnişi ardında yaşanan gözaltı ve tutuklama terörü Bursa’da gerçekleştirilen bir yürüyüş eylemiyle protesto edildi.

Diren Bursa çağırısı ile 20 Temmuz günü saat 18.30’da Setbaşı Köprüsü’nde toplanan kitle “Gezi direnişçilerine özgürlük” yazılı ve Diren Bursa imzalı pankart ile sloganlar ve alkışlarla Heykele yürüdüler.

Burada basın açıklaması yapıldı. Açıklamada “Gezi direnişi ardından ülkenin birçok yerinde yapılan operasyonlar ile birlikte 100 aşkın direnişçi tutuklandı. Taksim Dayanışması yürütücüleri günlerce hukuksuz bir şekilde gözaltında tutuldu ve örgüt kurmak suçuyla tutukluluk istemi ile mahkemeye sevk edildi. En son 16 Temmuz sabahı yaklaşık 100 eve yapılan baskında birçok kişi gözaltına alınırken, gözaltında tükürük örneği istenmesi gibi uygulamalar ise keyfiliğin ve gözaltı işlemini bir cezalandırmaya dönüştürme çabasının ürünü olarak uygulanıyor” dendi.

Açıklamada ayrıca “Uludağ Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Timuçin Köprülü hakkında Gezi direnişi ile ilgili soruşturmanın nedeni, Köprülü’nün 28 Haziran’daki mezuniyet töreninde sahneye ‘#diren’ yazılı tişörtle çıkması ve kürsüde Gezi direnişi ile ilgili konuşma yapmasıdır. Yaşanan AKP faşizmidir” denilerek baskılar protesto edildi.

 

Halk Cephesi’nden de protesto

Diren Bursa’nın eyleminin ardında aynı yerde saat 19.30’da “Tutuklananlar Serbest bırakılsın! Baskılar bizi yıldıramaz” yazılı ve Halk Cephesi imzalı pankart açtı. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasında 4 Temmuz günü birçok ev ve Bursa Haklar Derneği’ne baskın yapılması sonucu işkenceyle 14 kişi gözaltına alındığını, 8 kişinin tutuklandığı ifade edildi. Tutuklananların serbest bırakılması istendi.

Sloganlar eşliğinde sonlanan eyleme Partizan ve BDSP de eyleme destek verdi.

 

[widgetkit id=249]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu