Dünya

Göçmenler Bern’de Yürüdü!

Bern: İsviçre’de “Aşağılayıcı Göçmen Politikasına Son!“ sloganıyla İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF),UNİA Sendikası, Yeşiller Partisi ve çok sayıda insan hakları kuruluşunun da aralarında olduğu, yürüyüş komitesinin çağrısı üzerine beş bin kişi 23 Haziran 2012 tarihinde Bern merkezinde büyük bir yürüyüş düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde Ulusay Konsey tarafından kabul edilen, İltica yasalarını daha da ağırlaştıran yeni düzenlemelere karşı sloganların öne çıktığı, yürüyüşte; “İlticacılar için yapılan yeni düzenlemeye hayır” , “ Hukuk devleti İsviçre 8 franka satılıktır”, “ İllegal insan yoktur” yazılı pankart ve dövizlerin ağırlıktaydı. İTİF olarak, Almanca ve Türkçe “Irkçı ve  Ayrımcı Politikalara Son”,! “Herkese Eşit Haklar“ yazılı pankart, flama ve bildirilerimizle kortejde yerimizi aldık.

Yürüyüşe “Kâğıtsızlar” olarak ifade edilen ve Avrupa’da herhangi bir oturma izni olmadan kaçak yaşayanların durumuna dikkat çekmek için 2 Haziran’da Brüksel’den başlayarak Avrupa’nın birçok ülkesi üzerinden tekrar Strasburg’a gidecek olan 130 “Sans-Papiers” (Kâğıtsızlar) üyesi de katıldı.

Yürüyüşe katılan farklı ülkelerden göçmenlerin kendi kültürlerini yansıtan müzik ve dansları yürüyüşün coşkusunu arttırdı.

Coşkulu sloganların hiç durmadığı yürüyüşün ardından Bern merkezi parlamento önünde yapılan konuşmalarda, mevcut yasaların yerli ve göçmenler arasında ayrımcılığı körüklediği gibi ırkçılığı da geliştireceğine dikkat çekildi. (İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu -İTİF)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu