Güncel

DBP; Gezi’den Lice’ye, 1 Eylül’de sokaklara

H. Merkezi: Demokrasi ve Barış Platformu, 1 Eylül Dünya Barış günü “Gezi’den Lice’ye, barış için mücadeleye” şiarıyla yapılacak olan eyleme çağrı için bugün TMMOB’da basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak platform adına ortak metin okundu. HDK adına Gençay Gürsoy tarafından okunan metinde Martin Luther King’in ünlü “Bir hayalim var” adlı konuşması hatırlatıldı. Türkiye’de yaşayan halkların da bir hayalinin olduğunu dile getiren Gencer, her ulustan ve milliyetten, her dinden kadın, erkek, çocuk, LGBT bireylerin hayalinin savaşsız bir dünya olduğunu vurguladı.

“Kirli savaş politikaları dursun”

Gürsoy’un okuduğu ortak metinde: “1 Eylül, birilerinin kanlı, kirli hesapları uğruna her gün yüzlerce insanın öldürüldüğü Ortadoğu coğrafyasında akan kan dursun demenin günüdür. 1 Eylül, Roboski’nin, Reyhanlı’nın hesabı sorulsun, Rojava’da Kürt halkının kendi kendini yönetme süreci boğulmasın; Suriye’de iç savaş sona ersin; Mısır’da ‘darbeciler dursun, katliamlar son bulsun’ diye seslenmenin günüdür” denildi.

“Suriye’ye emperyalist müdahaleye son”

Metinde; “Hemen yarın ABD, İngiltere, Fransa üçlüsünün Suriye’ye askeri müdahalesinin konuşulduğu günlerde ‘Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır, Suriye’nin kaderini Suriye halkları belirlesin’ deme günüdür. 1 Eylül, demokratik hakları kullanan insanların kafalarında patlayan gaz bombalarıyla katledilmesine ‘dur’ deme günüdür” denilerek. Lazkiye’de Alevilerin katledilmesine karşı çıkma, Mısır’da Mursi ve Sisi ikilemi karşısında halkın demokratik mücadelesine destek verme çağrısı yapıldı.

Tabip odası: “Bir hayalim var…”

Ardından konuşan İstanbul Tabip Odası il başkanı Taner Güren: “Bir hayalim var, insanların barış içinde yaşadığı bir ortamda mesleğimi yapmak. Ancak barışın olmadığı, katliamların yaşandığı bir dünyada insanların en büyük sorunun barış ve özgürlük olduğunu biliyorum ve bu uğurda mücadele ediyorum. En çok bu şekilde insanlığa faydam olacağını düşünüyorum. Ben de 1 Eylül vesilesiyle tüm dünyaya, ‘Savaş ve kan dursun’ diyorum” dedi.

Daha sora BDP İstanbul il Eşbaşkanı Arife Çınar: “Savaşların, kirli politikaların durması için 1 Eylül kutlanmaktadır. Biz de Kürt halkının talepleriyle orada olacağız. Bu kutlama, tüm demokrasi gönüllülerinin ortaklığıyla örgütleniyor. Tüm duyarlı-demokrat halkımızı çağırıyoruz.

Son olarak DİSK ve KESK adına yapılan açıklamalarda DİSK adına Arzu Çerkezoğlu: “Savaşlarda en çok emekçiler ölür, patronlar tüccarlar kazanır. Bağdat, Beyrut, Rojava, Roboski’de bizim öldüğümüz gibi. Bu nedenle savaşı durdurmak için mevcut siyasi iktidarlara güvenmeden, kendi gücümüze güvenerek savaşı durdurmalıyız” dedi.

KESK adına konuşan Sadrettin Güler ise: ”Var ola barış sürecinin sekteye uğramaması ve Gezi eylemlerinde şehit düşenler için 1 Eylül’e çağırıyoruz” dedi.

1 Eylül’de taleplerimiz için eyleme

Yapılan konuşmaların ardından 1 Eylül eylemi güzergâhı ve saati hakkında bilgi verildi.

1 Eylül günü saat 13.00’de Kadıköy’de miting; saat 13.00’de forumlar arası çalışma grubunun düzenlediği Üsküdar’dan Kartal’a, Sarıyer’den Bakırköy’e boğazın iki yakasında “Barış için el ele” insan zinciri oluşturulacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu