Kadın

“Gezi’den Dersim’e, eşcinseller her yerde”

Dersim Festivali’nin 4. Gününde homofobi ve transfobi karşıtı yürüyüş gerçekleştirildi.

Saat 16.00’da Sanat Sokağı’nda toplanan kitle, Seyit Rıza Parkı’na yürüyüşe geçti.

KeskesorLGBT, Sosyalist Kadın Meclisleri, Yeni Demokrat Kadın, Yurtsever Gençlik, Dut Ağacı Kolektifi’nin katıldığı ve Sambi İstanbul ve Direnişin Ritimleri topluluğunun müzikleri ile renklendirdiği yürüyüş, meydanda yapılan basın açıklaması ile sona erdi.

Basın açıklamasında devletin yeni yapılmakta olan karakolla, HES’ler ve siyanürlü maden aramalarıyla insanları köylerinden göç ettirmenin ve kentlerde TOKİ’lere hapsetmenin sürecini başlattığına değinildi.

Açıklamanın devamında, devletin militarist, erkek egemen, heteroseksist sistemine karşı yürütülen mücadelelerde, bu politikalardan nasibini alarak farklı birer erkek egemen siyaset oluşturulduğuna vurgu yapıldı. Açıklama “Bizler sistem karşıtları olarak, bu eril kurgunun oyuncuları olmak istemiyoruz ve birlikte mücadele verdiğimiz yoldaşlarımızla cinsiyet özgürlükçü, homofobi ve transfobik karşıtı bir ortak zeminde buluşmak istiyoruz.’’şeklide sonlandırıldı. “Susma haykır eşcinseller vardır”,“Munzur özgürdür, özgür akacak”,“Gezi’den Dersim’e, eşcinseller her yerde”, “Hepimiz R.Ç’yiz, hepimiz Dora’yız” sloganları atıldı.

 

 

Dersim YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu