Manşet

Gezi’de saldırı ve Taksim’de OHAL

Gezi direnişi dün (15 Haziran) polisin azgınca saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Dün akşam saat 20.00’da Taksim Meydanı’nda toplanan kitlenin dağılmasını isteyen polis yaptığı anonslarla kitleyi “uyardı.” Kitlenin Gezi’den çıkmasını, aksi durumda saldırı olacağını ve gözaltına alınacaklarını “duyuran” polise kitle “Faşizme karşı omuz omuza” ve son günlerde hemen her sokaktan yükselen “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları oldu.

Kitlenin polise sloganlarla karşılık vermesi üzerine, polis gaz bombalarıyla, biber gazlı, kimyasal maddeler içeren tazyikli suyla saldırdı. Bu azgın saldırı gece boyu devam etti.

Taksim’in tüm girişlerini tutan polis, Taksim’e çıkan tüm yollara, sokaklarda yüzlerce polisle saldırdı, onlarca kişi yaralandı. İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Mete Caddesi, Sıraselviler ve Talimhane’de yoğun çatışmalar yaşandı.

Polisin Gezi Parkına girmesi ile Gezi’yi, direnişçilerin çadırlarını yıktı, tüm eşyalar dağıtılarak “çevre düzenlenmesi” yaptı. Polislerin çadırları yıkarken, bulunan yiyecekleri sofralar kurarak savaş ganimeti gibi ortalığı talan etmesi dikkat çekti.

Bu sıralarda çatışmaların yoğunlaştığı Harbiye tam bir savaş alanı. Polisin saldırıları ise OHAL’i aratmayan türdendi. Osmanbey Metro’suna kadar yoğun gaz bombaları ve plastik mermi kullanan polise kitle yer yer kurduğu barikatlarda taş, bilye, hava fişek vb. ekipmanlarla karşılık verdi.

Çatışmaları takip etmek isteyen muhabirlere saldıran, görüntü almasını engelleyen polis Birgün muhabirinin yüzündeki maskeyi çekerek kulağını yırttı. Polis muhabirleri dışında gerçekleşen saldırılardan zaman zaman burjuva basın da nasibini aldı. Muhabirler darp edilerek gece boyu haberleri takip etmeleri engellendi. Polis sadece basına değil yoldan geçen herkesi durdurarak darp etti.

Barikatlar tekrar kuruldu

Polisin yoğun saldırısına karşı geri çekilen kitle çekilme istikametine doğru barikatlar kurdu. İçlerinde Partizan’ın da bulunduğu Harbiye’de ara sokaklara çekilen binlerce kişi yeniden toplanarak “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” şeklinde sloganlar atarak Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.

Burada yaşanan çatışmalarda dikkat çeken şey ise kitlenin ısrarlı, kararlı direnişi büyütmesiydi.

Yine çevrede Divan Otel, gibi birçok otel, lokanta vb yerler kitleye kapılarını açarak, durumu kötü olanlara yardımcı olması, ambulans çağırması direnişin ne kadar yayıldığı, isyanın nasıl büyüdüğünü göstermektedir. Yine önemli bir örnek, barikat kurmak isteyen kitleye cadde üzerinde gazın etkisizleştirilmesi için balkonlarından su ve kova atılması dikkat çekiciydi.

Taksim’in diğer tüm yerlerinde yaşanan çatışmalar gece boyunca Harbiye’de polisin yoğun gaz bombası, plastik mermi vb şekillerde saldırması ve ısrarlı bir şekilde kitlenin karşılılık vermesi ile devam etti.

Onlarca kişinin yaralandığı polis saldırısında gece boyunca ve özellikle sabaha karşı polisin ara sokaklara akrep denilen araçla girmesi ile çok sayıda gözaltı yapıldı.

Çatışmalar şu sıralar devam ediyor.

 

            [widgetkit id=193]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu