Güncel

Gezi Tutsakları yalnız değildir

İzmir:  Gezi eylemleri sırasında tutuklanan yakınları ve çocukları için ailelerin her hafta yaptı eylem bu haftada Konak Meydanı’nda gerçekleşti.

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam, baskılar bizi yıldıramaz” pankartı arkasında bir araya gelen aileler Konak YKM önünden Saat Kulesine doğru yürüyüşe geçti.

Ailelerin yanı sıra İzmir Dayanışması bileşenlerinin de bulunduğu pek çok devrimci, demokrat kurumda destek verdi.

 Eylemde kitle tarafından Gezi İsyanı sırasında yaşamını yitirenlerin ve tutuklananların resimlerinin taşınarak, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb sloganlar haykırıldı.

Saat Kulesi’nde son bulan eylem oturma eylemi şeklinde devam etti. Burada ilk olarak basın açıklaması okundu. Yapılan açıklamada devletin azgınca saldırılarına devam ettiği ve saldırılarını hapishanelerde gözetleme kuleleriyle tacizlerle, getirilen kitap sınırlamalarıyla devam ettiğini vurgulandı. Tutsaklara dönük saldırılar devam ederken dışarda tutsak yakınları, ailelerine de baskıların arttığı belirtlen açıklamada, ailelerin mücadelesinin süreceğinin altı çizildi.

Ardından geçtiğimiz günlerde ara mahkeme ile serbest bırakılan tutsaklardan konuşmalar yapıldı.

Serbest bırakılanlar Kırıklar Hapishanesinde özellikle F-1, F-2 hücrelerinde devrimci, yurtsever tutsaklara yönelik baskıları, tecrit koşullarını hatırlatarak, içerdeki tutsaklar için mücadelenin büyütülmesinin önemine vurgu yapıldı.

Ardından Gezi Tutsağı Ulaş Arslan’ın mektubu okundu.

Eylem sloganlarla devam ederken yağmurun yağmasından kaynaklı erken bitirildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu