Manşet

Gezi tutsakları ve ailelerden 10 Eylül’e çağrı

H. Merkezi: İzmir’de “cadı avı” kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan Gezi tutsakların 10 Eylül’de görülecek ilk duruşmasına hem tutsaklardan hem de tutsak ailelerinden çağrı var.

Haziran ayında Gezi İsyanı’na yönelik “cadı avı” başlatan devletin bu operasyonlar kapsamında İzmir’de gözaltına alınarak tutuklanan 50’in üzerinde Gezi direnişçisi için açılan davanın ilk duruşması 10 Eylül’de Bayraklı Adliyesi’nde görülecek.

Davaya sayılı günler kala hem Gezi direnişçisi tutsaklar hem de tutsakların aileleri birer açıklama yayınlayarak, herkesi duruşmaya katılmaya ve tutsaklara destek olmaya çağırdı.

 

“Cadı avının nedeni korku”

Gezi direnişçisi tutsaklar mektuba “Bizler Gezi Direnişi Tutsakları olarak on yılların baskı ve politikalarına karşı milyonların başkaldırısını temsil eden Gezi Direnişi ile kararlılığı ile yüreği demokrasi ve özgürlükten yana atan herkese, direnişimizin yeni alanı zindanlarda coşku ve umut yüklü selamlarımızı gönderiyoruz” sözleriyle başlangıç yaptılar.

Bizler mantığı uygun hiçbir delil dayanağına ihtiyaç duyulmayan gerçekleşen tutuklama furyasında muhalif devrimci kimliği bilinen insanlar olarak hapishanelere doldurulduk” diyen tutsaklar, bunun nedeni olarak da “Devletin; direnişin halkın ilerici güçleri ile buluşmasında duyduğu korku, Başbakan’ın ‘intikam’ çığlıklarıyla başlayan cadı avının temel nedeni oldu” dediler.

 

“Milyonların iradesi yargılanmaz”

Aramızda öğrenci olan da var, inşaatta işçilik yapan da… Alan da haber takip ederken alınan da var, 3-4 yaşındaki çocuklarından koparılan da… Bizi birleştiren şey; muhalif olmak, Gezi Parkı’ ndan başlayıp ülkeyi kuşatan direniş ırmağının parçası olmak” diyen tutsaklar, 10 Eylül günü için “Ethem’i vuran polisi serbest bırakan, silahsız insanlara pala ile saldıranlara tahliye veren, sokakta eli sopalıları soruşturmayan Ali İsmail’i katledenlerin görüntülerini ‘kaybeden’ hukuk(suzluk) sisteminin karşısına çıkarılıyoruz” diyerek davaya tepki gösterdiler.

Tutsaklığı; Gezi direnişinin dayanışma ve özgürlük çığlıklarıyla karşılanan bizler; Gezi Direnişi ile açığa çıkan, milyonların iradesinin yargılanmayacağını belirtiyoruz” diyen tutsaklar son olarak herkesi şu sözlerle duruşmaya katılım göstermeye çağırdılar:

Yürekleri ve bilinçleri eşitlikten-özgürlükten yan çarpan herkesi; Gezi Direnişinin meşruluğunu savunmak, katledilen-yaralanan insanlarımızın katilerini yargılamak için 10 Eylül’de Adliye önüne bekliyoruz!

 

Aileler: “Adaletsizliğe karşı adalet arıyoruz”

Gezi tutsakları aileleri ise yaptıkları açıklamada “Eli palayla, sopayla, silahla, copla kadınlara, çocuklarımıza ve gençlerimize saldıranlar serbest! Polis kurşunuyla, gaz bombasıyla, sopalarla dövülerek öldürülen ve halen komada olan gençlerimizin, çocuklarımızın katilleri serbest” sözleriyle hukuk sistemine tepki göstererek “Biz tutuklu aileleri olarak bu adaletsizliğe karşı adalet arıyoruz” dediler.

Hem tutukluların hem de biz ailelerin mağduriyetine hemen son verilmelidir. Bizler tutuklu aileleri olarak çocuklarımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” diyen aileler “Duyarlı tüm halkımızı da bu onurlu çocuklara sonuna kadar sahip çıkmaya ve yanımızda olmaya çağırıyoruz” şeklinde çağrı yaptılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu