Manşet

Gezi Tutsakları Aileleri özgürlük talebini yineledi

İstanbul: Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri 7. Kez Galatasaray Meydanı’nda yaptığı oturma eylemiyle Gezi Tutsaklarına özgürlük talebini yineledi ve “Direnmek suçsa bizi de alın” dedi.

Gezi tutsakları onurumuzdur”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür” sloganlarının atıldığı eylemde program konuşmalarla başladı.

Eylemde ilk konuşmayı Gezi Tutsakları’ndan Emre Kaya’nın annesi Güldane Kaya yaptı. Kaya konuşmasında, “Biz hırsızlık, yolsuzluk yapmadığımız için çocuklarımız cezaevinde” diyerek direnişçilerin tutuklu bulunmasına tepki gösterdi. Kaya’nın ardından Gezi direnişinden kaynaklı İzmir Şakran Hapishanesi’nde ve geçtiğimiz günlerde gerçekleşen duruşmada serbest kalan direnişçilerden Esra Eryılmaz konuştu. Eryılmaz konuşmasında “Cezaevinde mektubumuza el konuldu, karalandı” diyerek hapishanede yaşadıkları hak ihlallerine dikkat çekti ve bunlara gerekçe olarak ta “Cezaevini karıştıracaksınız” denildiğini belirtti. Eryılmaz’ın konuşmasının ardından bir diğer Tutsak Gezi Direnişçisi olan Hasan Tunç’un annesi Leyla Tunç konuştu. Tunç konuşmasında Tekirdağ F Tipi Hapishanede bulunan oğlunun açık görüşüne, üzerinde “Hasan Tunç’a Özgürlük” yazılı tişört bulunması nedeniyle alınmamak istendiğini ve tişörtü ters çevirerek girmek zorunda bırakıldığını anlattı. Tunç, gardiyanlara engelleme gerekçesini sorduğunda ise “Devleti yıkmak suçu” ile tişörtün yasak olmasını açıkladıklarını belirtti. Konuşmanın ardından Gezi tutsağı Ali Sönmez Kaya’nın mektubu okundu. Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemine geçildi.

Oturma eyleminin ardından haftanın açıklamasını Gezi tutsağı Çağrı Aydoğan’ın ağabeyi Cihan Aydoğan okudu. Aydoğan açıklamada, bugün başbakanın Gezi’de rant uğruna yaptıklarını 17 Ağustos Marmara depreminde de yapılarak binlerce kişinin yaşamlarını yitirmesine yol açıldığını belirterek, “Ethem, Ali İsmail, Mehmet, Abdullah, Zeynep öldürülüyor, yakınlarımız tutsak ediliyor. Çünkü hükümete göre zenginlerin AVM’lerle daha çok para kazanması bizlerin canından çok daha kıymetli” dedi. “Yapılması planlanan AVM ise 17 Ağustos’ta altında kaldığımız binalardır” diyen Aydoğan, direnişçilerinde buna karşı çıktıkları için bugün hapishanede olduklarını belirtti.

“Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”

Aydoğan konuşmasının devamında Şakran Kadın Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ve sağlık raporunda % 52 engelli olduğu belgelenen Gezi direnişçisi Burcu Koçlu’nun yapılan itirazlara rağmen tutuklu bulunduğunu hatırlatarak, “Hapishane koşulları altında Burcu Koçlu’nun sağlıklı yaşam sürdürmesi ne kadar mümkündür?” diye sordu. AKP hükümetinin hasta tutsaklar konusunda yıllardır hukuksuzluk yaptığını belirten Aydoğan konuşmasını, “Her hangi bir sağlık sorununun sorumlusu AKP hükümetidir” dedi.

 

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

[widgetkit id=294]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu