Güncel

“Gezi, tutsak edilemez!”

İzmir: Gezi Tutsak Aileleri İzmir’de başlattığı dayanışma eylemlerine devam ediyor.

“Marjinal, çapulcu” diye tutsak edilen çocuklarına destek olmak için 7 haftadır eylem yapan İzmir Gezi Direnişçilerinin aileleri bugün (14 Eylül) “Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz” sloganları ile başladı yürüyüşlerine.

YKM önünde bir araya gelen aileler, “Gezi Tutsaklarına özgürlük” yazılı pankart açarak tutsaklar için yolculuğa başladılar. Kısa bir yolculuk olsa da son mahkemede gördükleri üzerine uzun bir yolculuk olcaktı. “Gezi tutsak edilemez” şiarıyla süren ve 17 yıl sürecek kadar uzun ama 18.00’da bitecek kadar kısa yolculuklarında çocuklarına özgürlük istiyorlardı.

Onlar dün çocukları ile birlikte Ali’yi vuranlara “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” dediler binler olup ODTÜ’de, Tuzluçayır’da hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını göstermeye devam ediyor.

Bugün, “Hepimiz Ahmet’iz, öldürdükçe çoğalırız” diyorlar ve İzmir’de, Ankara’da, Kadıköy’de çoğalarak sokaklara akıyorlar. Onlar sokaklarda çoğaldıkça egemenlerin korkuları büyüyor ve daha azgınca saldırmaya devam ediyorlar. Saldırdıkça onlar, kitleler sokaklara dökülüyor. Sokaklar yanmaya başladı mı bir kez, halkın öfkesi tutuşmuş demektir.

Eylemde Duvara Karşı tiyatro topluluğunun okuduğu şiirde olduğu gibi “ O duvarlarınız vız gelir bize vız” diyor tutsak direnişçiler. Birlikte olmanın verdiği coşku, sevinç, ayrı düşmenin getirdiği keder halkı daha fazla yakınlaştırıyor birbirine. Kubilay İyit’in Elif’e yazdığı o duygulu ve direnç dolu mektup kadar aynılaşıyor özlemler.

“Taksim’den ODTÜ’ye direnişe devam” şeklinde slogan atan aileler yarın kitlelerle direnişin son sembolü Serdar Kadakal için sokaklarda olacak ve direnmeye devam edecekler.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu