Güncel

Gezi Eylemlerine 2.5 Milyon Kişi Katıldı!

H. Merkezi: İçişleri Bakanlığı, Başbakanın dış mihraklar, faiz lobisi tarafından desteklenen üç-beş çapulcu dediği isyan hakkında bir bilanço yayınladı. Gezi eylemlerinin başladığı günden bu yana direnişçilere türlü yalan, demagojilerle hakaretler yağdıran ve itibarsızlaştırmak amacıyla çapulcular, vandallar diyen Erdoğan’ı kendi bakanlığı yalanladı.

27 Mayıs’ta Gezi Parkı’na yapılan ilk saldırıyla birlikte 31 Mayıs’ta gelişen ve bir aya yaklaşan eylemlerle ilgili bir istatistik yayımlayan İçişleri Bakanlığı istemeyerekte olsa hareketin kitlesel karakterini ortaya koymuş oldu. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı bilançoya göre 31 Mayıs’ta başlayan sokak eylemlerine ülke genelinde 2,5 milyon kişi katıldı. Bakanlık, ellerinde tencere tavalarla veya ışık yakıp söndürerek evlerden destek verenleri değerlendirmeye almadı. Öte yandan Bakanlık kayıtlarına göre eylemlerde herhangi bir soygun veya yağma olayı yaşandığına dair bir kayıt yer almadı. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, yaşanan olaylar boyunca 4 bin gösterici ve 600 polis yaralandı.Raporda, polislerin ve eylemcilerin yaralanma şekilleri konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

İçişleri Bakanlığı resmi hastane başvurularını dikkate aldığı için isyan boyunca halk tarafından kurulan revirlerde tedavi edilen yaralılar veya biber gazından etkilenenlerin büyük kısmı bu listede yer almadı. Bilindiği üzere direnişçilerin çoğu polisin attığı plastik mermi veya gaz bombasının isabet etmesi nedeniyle veya copla darp edilerek yaralandı. Biber gazından etkilenenlerin çoğu revirlerde tedavi edildi, durumu kritik olanlar hastanelere gönderildi. Polisler ise en ufak yaralanma durumunda hastanelere kaldırıldı.

Bakanlık raporuna göre, eylemlerde 4.900 kişi gözaltına alınırken sokak eylemleri 79 ilde yapıldı. Sadece Bayburt ve Bingöl’de sokak eylemleri yapılmadı. İçişleri Bakanlığı’nın raporunda birçok maliyet unsuru yer alırken olaylarda hayatını kaybedenlerle ilgili herhangi bir sayı yer almadı.

Bakanlığın kabul edilebilir ve polise dokunmayacak bir biçime sokarak kamuoyuna açıkladığı veriler, AKP hükümetinin büyük bir isyanla karşı karşıya kaldığını da ortaya koyuyor. Bir ülkenin 79 ilinde on binlerce toplamda milyonlarca insan, polisin gaz bombasına, tazyikli su ve biber gazıyla şiddetine karşın sokaklara çıkarak tepki gösteriyorsa burada dış mihrak aramak ancak halkı hor gören, yola getirilmesi, yönetilmesi gereken bir tebaa olarak algılayan faşist bir zihniyetin ürünü olabilir. Tarihin çöplüğü, işçi ve emekçi yığınların taleplerini dikkate almayan onlara rağmen şiddet ve zorla ayakta durmaya çalışan sayısız iktidarlarla doludur. Faşist TC’de sözcüsü AKP’de bu sondan kurtulamayacaktır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu