Manşet

Gerillalardan Çalık Grubu’na Uyarı

H.Merkezi: TKP/ML- TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı son süreçte Dersim’de Cevizlidere, Biçin, Hanuşağı ve Kızılveran köylerindeki doğal kaynakları talan etmek isteyen maden şirketlerini uyaran bir açıklama yaptı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada “Bilindiği gibi Dersim coğrafyası ve iklimi doğal zenginlik alanı ve aynı zamanda yaşam kaynağıdır. Egemen sınıfların son yıllarda; özellikle “çözüm süreci” ile birlikte “istihdam sahası açıyoruz.”, “bölgeyi kalkındırıyoruz.” aldatmacası ile yaptıkları “fırsatçılığın” özünde, bölgemizdeki yer altı ve yerüstü kaynaklarının talan edilmesi vardır”denilerek egemenlerin açıklamaları teşhir edildi.

Açıklamada ayrıca bölgede talan ve yağma gerçekleştiren şirketleri uyaran bölge komutanlığı, “Son süreçte, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Çalık Grubu adlı şirket ve onun ASYATEK VE TUĞRUL adlı taşeron firmalarının, Ovacık’ın Cevizlidere, Biçin, Hanuşağı ve Kızılveran köylerinde “Bakır madeni arıyoruz” adı altında yürüttükleri, yürütmek istedikleri çalışmalardan Partimiz haberdardır. Bu çalışma çerçevesinde yol yapımı ve sondaj çalışmaları da dâhil olmak üzere, yağma ve talanın önünün açılmasına yarayacak hiçbir çalışmaya izin verilmeyeceğini bu açıklama vesilesiyle bir kez daha ilan ediyoruz. Bu süreçte ortaya çıkan ve Partimizin isminin kullandığı tüm dedikodular birer yalandan ibarettir. Partimiz, yağma ve talan düzenine karşı mücadelesine devam edecek ve bahsi geçen maden arama çalışmasına izin vermeyecektir” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada Dersim olmak üzere özellikle Ovacık halkına da çağrı yapıldı. Ovacık halkının yağma ve talana karşı mücadelede aktif rol alması yönünde çağrı yapan Bölge Komutanlığı şirketlere destek olan kişi ve grupları da uyararak “Başta Ovacık halkı olmak üzere tüm halkımız Partimiz önderliğinde yürütülecek bu mücadelenin bir parçası olmalı, emperyalistlerin ve onların uşaklarının coğrafyamızı talan etmesine, halkımıza ait olan zenginliklerin yağmalanmasına, karşı aktif bir savaş yürütmelidir. Partimiz TKP/ML ve onun önderliğinde savaşan TİKKO bu mücadelenin en ön saflarında olmaktan vazgeçmeyecektir. Öte yandan, bahsi geçen şirketlerin temsilcileri ve çalışanları başta olmak üzere, bunlara yeme-içme, barınma , iş makinesi, traktör vb. olanaklar sağlama noktasında yardımcı olanları, bu vesile ile toprağını-arazisini satanları ve bu çalışmalara yardımcı olan köy muhtarlarını uyarıyoruz! Bu çalışmalardan vazgeçmediğiniz taktirde TİKKO gerillalarının hedefi olacaksınız!” dedi.

Açıklama Ovacık halkının mücadelesini selamlayan; “Son olarak, maden şirketlerine karşı mücadele eden ve son günlerde bölgedeki çalışmaları fiili olarak durduran Ovacık halkını selamlıyor ve bu mücadelede tüm halkımızı Partimiz saflarında örgütlenmeye çağırıyoruz!” şeklindeki ifadelerle son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu